Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose itin sudėtinga kochlearinės implantacijos operacija atlikta vos pusmečio sulaukusiai negirdinčiai mergaitei. Prieš laiką gimusi pacientė sirgo sunkia infekcija ir jai gydyti skirti antibiotikai išgelbėjo gyvybę, tačiau negrįžtamai pažeidė klausą.

Išskirtinai mažo amžiaus pacientę operavęs Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos gydytojas otochirurgas Giedrius Gylys teigia, kad dėl mergaitės klausą pažeidusios ligos ilgiau laukti nebuvo galima. 

„Po persirgto meningito pradeda kaulėti vidinės ausies sraigė ir praėjus ilgesniam laukui implantacija tampa neįmanoma“, – po sėkmingos pirmosios intervencijos sakė gydytojas. Artimiausiu metu mergaitei numatyta dar viena operacija – implantas bus įdėtas ir į kitą ausį.

Nuo 2014 metų visiems Lietuvoje gimusiems naujagimiams atliekama klausos patikra otoakustinės emisijos metodu, siekiant kaip galima anksčiau nustatyti įgimtą klausos sutrikimą. Todėl tikimybė, kad klausos sutrikimas bus įtartas laiku ir vaikas pateks pas specialistus, padidėja. 

„Dažniausiai kurtiems vaikams kochlearinės implantacijos atliekamos 1–2 metų amžiuje, kol galvos smegenų plastiškumas yra didžiausias. Kuo anksčiau atliekama operacija, tuo geresni būna jos rezultatai, vaikai integruojasi į visuomenę ir išvengia su klausos negalia susijusių pasekmių“, – tvirtina gydytojas G. Gylys, ne kartą stažavęsis Prancūzijos, Vokietijos, Austrijos universitetinėse ligoninėse. 

Praėjusių metų gegužės mėnesį patvirtinta nauja kochlearinių implantų kompensavimo tvarka, pagal kurią sunkią kurtumo negalią turintiems vaikams Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis kompensuojamos išlaidos dviems implantams. 

Pasak Valstybinės ligonių kasos (VLK) Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vyriausiosios specialistės Ingos Čepėnaitės, 2015 metais abipusė kochlearinė implantacija (t. y. implantuoti 2 kochleariniai implantai vienu metu) arba implantacija antrai ausiai atlikta iš viso 9 vaikams. Iš viso per metus implantai įdedami apie 50 pacientų (vaikų ir suaugusių). Vieno kochlearinio implanto kaina – apie 25,5 tūkst. eurų, tad VLK kasmet šioms priemonėms ir intervencijoms skiria apie 2 milijonus eurų.​

Kochlearinės implantacijos Lietuvoje atliekamos dviejuose centruose – Kauno klinikose ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose. Pirmąją kochlearinės implantacijos operaciją Baltijos šalyse 1998 metais atliko Kauno klinikų specialistai. Ši operacija ne tik grąžino klausą po meningito apkurtusiam pacientui, bet ir davė pradžią telemedicinai Lietuvoje. Visa chirurginė intervencija telemedicininių ryšių pagalba buvo transliuojama į Visbio miestą Švedijoje.

Per septyniolika metų Kauno klinikose iš viso atlikta daugiau nei 250 operacijų vaikams ir suaugusiems. Kaune taip pat atliekamos klausos atkūrimo operacijos BAHA įsriegiamaisiais kauliniais implantais.

Kauno klinikų informacija

P. Mantauto nuotraukos