Kauno klinikų Hemofilijos ir koaguliopatijų centras (vadovas doc. Rolandas Gerbutavičius) pripažintas sertifikuotu Europos hemofilijos gydymo centru.

Hemofilijos centras

Atliekant pasirengimo darbus ir dedant pastangas tapti Europos hemofilijos gydymo centru, Onkologijos ir hematologijos klinikos Hematologijos skyriaus vadovui doc. R. Gerbutavičiui padėjo Vaikų ligų klinikos Onkologijos ir hematologijos sektoriaus vadovė dr. Giedrė Rutkauskienė. 

„Hemofilija – reta liga, kuria sergant paciento blogai kreša kraujas, didelė rizika nukraujuoti, – pasak dr. G. Rutkauskienės, hemofilija sergantis pacientas turi daug problemų, ne vien kraujo krešėjimo sutrikimą. – Sergant hemofilija dažniausiai kraujuojama į sąnarius, ilgainiui atsiranda lėtinė artropatija. Šiems pacientams būtina ortopedinė pagalba, reabilitacijos paslaugos. Šiuolaikinei krešėjimo ligų diagnostikai būtina moderni klinikinė, biocheminė ir genetinė laboratorija. Krešėjimo sutrikimais sergantiems pacientams būtina daugiadalykė (multidisciplininė) komanda, susidedanti iš vaikų ir suaugusiųjų hematologų, ortopedų traumatologų, chirurgų, laboratorijos gydytojų, reabilitologų, transfuziologų, slaugytojų.
„Kauno klinikos yra trečiojo lygio ligoninė, kuri turi visus reikiamus specialistus ir technines galimybes šiems pacientams teikti visą reikalingą pagalbą, – sakė dr. G. Rutkauskienė. – Hemofilijos ir koaguliopatijų centro pacientams pas mus teikiama įvairaus profilio chirurginė, terapinė, hematologinė pagalba. Visą parą dirbančios laboratorijos, skubios pagalbos gydytojai rūpinasi hemofilija sergančiu pacientu, kai tik jam to prireikia.“
Dr. G. Rutkauskienė prisiminė Hemofilijos ir koaguliopatijų centro kūrimo bei atsiradimo idėją:
„Jau daug metų Kauno klinikose buvo gydomi vaikai ir suaugusieji, sergantys hemofilija bei kitais krešėjimo sutrikimais. Sukaupta didelė šios srities patirtis. Tačiau paslaugos, teikiamos šiems pacientams, buvo išskirstytos po skirtingas profilines klinikas. Prieš 2 m. buvo nuspręsta, kad reikalingas daugiadalykis centras, sujungsiantis specialistus, teikiančius pagalbą šiems pacientams. Centras sėkmingai dirba, jungdamas suaugusiųjų ir vaikų hematologus, chirurginio bei laboratorinės medicinos profilio gydytojus. Išleistos metodinės rekomendacijos, organizuojamos konferencijos gydytojams, slaugytojams ir pacientams.“
„Centras tapo traukos objektu pacientams, kurie vienoje vietoje gauna visą reikalingą informaciją ir paslaugas. Į centro veiklą stengiamės įtraukti ir skubios pagalbos medikus, kad pacientas prireikus bet kokiu paros metu galėtų gauti jam reikalingą gydymą, – pasakojo dr. G. Rutkauskienė. – Pacientai, sergantys hemofilija, gauna labai brangiai kainuojantį kompensuojamąjį gydymą. Todėl mūsų tikslas, kad šis gydymas būtų skiriamas laiku ir būtų pasiekiamas 24 val. per parą. Nuo to priklauso pacientų gyvenimo kokybė, gydymo baigtys.“
„Džiaugiamės galėdami mūsų pacientams pasiūlyti naujovę Lietuvoje – genetinį hemofilijos ir kitų koaguliopatijų tyrimą. Genetikos ir molekulinės medicinos klinikos vadovei dr. Virginijai Ašmonienei padedant, šiais metais pradėti genetiniai tyrimai, leisiantys ne tik nustatyti krešėjimo sutrikimo diagnozę, bet ir tiksliai įvertinti mutacijas, slopiklių (inhibitorių) riziką“, – sakė dr. G. Rutkauskienė.
Prieš pusmetį Kauno klinikas pasiekė informacija, kad Europos hemofilijos gydymo centras planuoja sukurti pagalbos tinklą hemofilija ir kitomis koaguliopatijomis sergantiems pacientams.
„Kauno klinikų Hemofilijos ir koaguliopatijų centras buvo vienas iš centrų, kuris kreipėsi ketindamas būti pripažintas vienu iš Europos hemofilijos gydymo centrų. Pats procesas truko gana ilgai, – pasakojo Vaikų ligų klinikos Onkologijos ir hematologijos sektoriaus vadovė dr. G. Rutkauskienė. – Teko daug bendrauti su įvairių specializacijų gydytojais, ypač su laboratorijos specialistais, rinkti bei pateikti įvairią informaciją ir kt.“
Informacija buvo surinkta, pateikta bei įvertinta – balandžio 23 d. Kauno klinikų Hemofilijos ir koaguliopatijų centras buvo pripažintas sertifikuotu Europos hemofilijos gydymo centru.
Vaikų ligų klinikos Onkologijos ir hematologijos sektoriaus vadovė dr. G. Rutkauskienė džiaugiasi šiuo tarptautiniu Kauno klinikų pripažinimu:
„Tai didelis pasiekimas ne tik Lietuvoje gyvenantiems pacientams. Pripažinimas sertifikuotu Europos hemofilijos gydymo centru – naudingas ir mūsų šalį lankantiems užsienio piliečiams, turintiems krešėjimo sutrikimų. Juos pasieks informacija kur prireikus kreiptis pagalbos.“
Dr. G. Rutkauskienė įvardija, kad Kauno klinikų Hemofilijos ir koaguliopatijų centras pranašesnis už kitus centrus – į Kauno klinikų struktūrą įeina Genetikos ir molekulinės medicinos bei kitos šiuolaikiškos klinikos.
„Padedant Genetikos ir molekulinės medicinos klinikos vadovei dr. V. Ašmonienei, įdiegėme bei pradedame atlikinėti genetinius hemofilijos ir kitų retų koaguliopatijų tyrimus, – pasakojo dr. G. Rutkauskienė. – Esame vienintelis šiuos tyrimus atliekantis centras Lietuvoje. Kauno klinikos turi klinikinę laboratoriją, kurioje tiriami visi įmanomi krešėjimo faktoriai ir antikūnai prieš aštuntą ir devintą krešėjimo faktorius. Laboratorinės medicinos klinikos ir jos vadovės prof. Astros Vitkauskienės pastangomis atliekami ir kiti labai pažangūs šiuolaikiniai tyrimai. Kauno klinikų administracija ir minėtų – Genetikos ir molekulinės medicinos, Laboratorinės medicinos, Onkologijos ir hematologijos – klinikų vadovai vertina teigiamai, atsakingai, pažangiai bei geranoriškai ir visada mums padeda, – dr. G. Rutkauskienė geru žodžiu mini Reabilitacijos klinikos kolektyvą ir jų vadovą doc. Raimondą Kubilių. – Centras dėkingas šios klinikos Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vadovui Alvidui Keizeriui už paskaitas bei kitą pagalbą kolektyvui ir pacientams.“
Kaip kalbėjo dr. G. Rutkauskienė, Hemofilijos ir koaguliopatijų centras pripažintas sertifikuotu Europos hemofilijos gydymo centru, nes, priklausydamas daugiaprofilinei ligoninei Kauno klinikoms, turi išskirtines galimybes.

 

Džiuljeta Kulvietienė