Pagalba metantiems rūkyti

Rūkymas – 1 iš 10 pagrindinių pasaulio gyventojų mirties priežasčių. Kas antras rūkantysis miršta 16 metų anksčiau nei būtų galėjęs gyventi nerūkydamas. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos  rekomendacijomis, vienas iš veiksmingiausių rūkymo metimo būdų – telefoninė pagalbos linija. 

Rūkantiesiems reikalinga dvejopa pagalba: vienus reikia skatinti mesti rūkyti ir stiprinti jų motyvaciją. Kitiems, jau pasiryžusiems mesti, reikalinga įvairaus pobūdžio medicininė ir psichologinė pagalba. Ją žmonėms suteikia telefonu konsultuojantys psichologai. 
Nuo Kauno klinikų iniciatyvos padedant žmonėms atsisakyti šio žalingo įpročio, specialistai sulaukė virš 200 skambučių. „Džiugina kas mėnesį didėjantis skambinančiųjų skaičius. Jauniausias norintis mesti rūkyti asmuo buvo 18 metų, o vyriausias – 76 metų. Tarp besikreipiančių daugiausiai rūko paprastas tabako cigaretes, tačiau taip pat buvo ir tų,  kurie nori mesti rūkyti elektronines arba bedūmes cigaretes. Tai leidžia manyti, jog šiuo metu visuomenėje bedūmiai tabako gaminiai dar nėra laikomi grėsmingais sveikatai“, – teigia psichologė Viktorija Plečkaitienė, kuri dirba pagalbos metantiems rūkyti linijoje.
Psichologė pasakoja, jog didžiausia motyvacija mesti rūkyti – asmeninė patirtis, susidūrus su rimtomis sveikatos problemomis. „Vienas į liniją paskambinęs jaunas vyras per dieną surūkydavo 20 cigarečių. Patyręs infarktą, vyras iš karto nusprendė mesti šį žalingą įprotį, tačiau tai nebuvo taip lengva, kaip atrodė. Į telefoninę liniją jis paskambino 21-ąją nerūkymo dieną pasikonsultuoti, kaip grįžus į darbą ir įprastinį gyvenimo tempą vėl nepaimti cigaretės.“
Metantys rūkyti dažniausiai susiduria su tokiais sunkumais kaip nerimas, jog vėl pradės rūkyti, abstinencijos simptomų ar socialinė baimė, kuomet metančiam rūkyti asmeniui sunku būti tarp kitų rūkančiųjų. 
Kaip teigia V. Plečkaitienė, pokalbis su konsultantu padeda pažinti savo priklausomybę: tiek psichologinius, tiek fizinius rūkymo įpročius. „Norintys sėkmingai mesti rūkyti, turi sau atsakyti, kodėl nori atsisakyti šio įpročio. Konsultacijos telefonu padeda įveikti atkryčius, suprasti jų priežastis ir planuoti tolimesnius veiksmus, siekiant visiškai pašalinti šį įprotį iš savo kasdienybės“, – aiškina psichologė. 
Kauno klinikos įgyvendinamos projektą „Pagalba metantiems rūkyti“ prisidėjo prie telefoninės linijos įkūrimo. Nuo kovo mėnesio visi žmonės, norintys ar bandantys mesti rūkyti, gali skambinti ir gauti reikiamą psichologų konsultaciją ir patarimus.  
    
Socialinė akcija „Kauno klinikų teritorija be tabako dūmų“
Pirmadienį Kauno klinikose vyko socialinė akcija „Kauno klinikų teritorija be tabako dūmų“, kurios metu Kauno klinikų bendruomenės nariai ir pacientai galėjo sužinoti, kaip pažinti priklausomybę nuo rūkymo ir kaip jos atsikratyti. Akcijos metu rūkantiesiems buvo siūloma profesionali psichologo konsultacija. Kauno apskrities bendruomenių pareigūnas Darius Joneikis supažindino su rūkymo žala.
Kauno klinikos įgyvendina projektą „Pagalba metantiems rūkyti“, kuris yra finansuojamas Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis.
Lietuvoje kasdien rūko apie 25 proc. 15-64 m. amžiaus gyventojų. Kasmet vien nuo piktybinių navikų, kuriuos sukelia rūkymas, miršta apie 1700 žmonių. 

Informacija ir nuotrauka - Kauno klinikų.