2018-11-15

Cukriniu diabetu pasaulyje serga 425 milijonai žmonių – 1 iš 11 planetos gyventojų, ir vienas iš dviejų nežino, kad serga, nes liga lieka nediagnozuota. Tuo tarpu Lietuvoje diabetu serga daugiau nei 100 000 žmonių. Siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą ir gerinti žinias apie gyvenimą su cukriniu diabetu, vakar, minint Pasaulinę diabeto dieną, Kauno klinikų specialistai visiems susirinkusiesiems renginių metu paneigė mitus apie cukrinį diabetą ir teikė naudingą informaciją, kaip gyventi susirgus šia liga.
Organizatoriai paskaitų, seminarų ir žaidimų metu lavino susirinkusiųjų įgūdžius, reikalingus kasdieniniam cukrinio diabeto valdymui. Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos Ambulatorinio skyriaus vadovė, gydytoja endokrinologė prof. Džilda Veličkienė pabrėžė, kad Lietuvoje nediagnozuoto cukrinio diabeto skaičius išlieka didelis.
„Vis dar manoma, kad jeigu žmogus nejaučia troškulio, kūno niežulio ar silpnumo, jis neserga. Tačiau dauguma sergančiųjų 2 tipo cukriniu diabetu nejaučia jokių ligos simptomų, todėl būtina tikrintis atliekant gliukozės toleravimo mėginį, net jei simptomų nėra, – įspėja gydytoja. – Jeigu turite viršsvorio ar jums diagnozuotas nutukimas, mažai judate ir beveik nevalgote daržovių, sergate širdies ir kraujagyslių ligomis ar giminėje yra sergančiųjų cukriniu diabetu – patariu nebijoti ir pasitikrinti. Įrodyta, kad 2 tipo diabeto galima išvengti ar atitolinti jo pradžią, keičiant mitybą, didinant fizinį aktyvumą ir gerinant gyvenamąją aplinką, subalansuojant darbo ir poilsio rėžimą.“
Pasaulinei diabeto dienai skirti renginiai prasidėjo ryte ir jų dalyviai, keliaudami iš stotelės į stotelę, turėjo galimybę išgirsti, ar diabetas paveldimas, pasitikrinti savo žinias apie žemo cukraus kiekio simptomus. Diskusijoje su gydytojais ir rezidentais dalyviai sužinojo, kaip atpažinti žemą cukraus kiekį ir ką daryti tokiu atveju, o visiems dalyvavusiems buvo išdalintos atmintinės.
„Diabetas – lėtinė liga, kuria sergama ilgus metus ir jos valdymui reikia kantrybės, laiko, pastangų. Neretai pacientai tiesiog pavargsta nuo ligos ir nustoja laikytis gydymo rekomendacijų. Todėl sudarėme išskirtinę galimybę apie savo ligą pasikalbėti ir su psichologais“, – vieną iš renginio užsiėmimų akcentavo prof. Džilda Veličkienė.
Vėliau renginio dalyviai, sergantys antrojo tipo cukriniu diabetu, iš pateiktų maisto produktų turėjo pasigaminti priešpiečius. Gydytoja endokrinologė prof. Džilda Veličkienė džiaugėsi, kad pacientai nustebino savo originalumu ir geromis žiniomis apie sveiką mitybą. Tuo tarpu žmonės, sergantys pirmojo tipo cukriniu diabetu, užsiėmime „Apie angliavandenius nenuobodžiai” turėjo kuo tiksliau įvertinti cukraus kiekį maisto produktuose ir jį parodyti vizualiai.
Savo įžvalgomis ir patarimais, kaip pasiruošti nėštumui ir kas užtikrina sklandžią jo eigą, sergant cukriniu diabetu, dalinosi ne tik Kauno klinikų gydytojai endokrinologai, bet ir gydytoja akušerė ginekologė.
„Daug dėmesio sulaukė pažintis ir su naujomis technologijomis, taikomomis nuolatiniam glikemijų stebėjimui. Sergantys diabetu žmonės dalinosi patirtimi apie naudojamus specialius sensorius ir insulino pompas, išmaniuosius gliukozės matavimo prietaisus. Didelio ne tik pacientų, bet ir pačių gydytojų dėmesio sulaukė Aistės, vienos iš trijų Lietuvos pacienčių, naudojančių dirbtinės kasos sistemą, patirties pasidalinimas“, – teigė Kauno klinikų gydytoja endokrinologė.
Po pirmos renginio dalies Agnė Kišonaitė, profesionali menininkė, kurianti meno objektus, instaliacijas ir koliažus iš panaudotos kosmetikos bei medicininių priemonių, padovanojo Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos Ambulatorijos skyriui naujausią savo kūrinį – panaudotų diagnostinių kraujo juostelių koliažą „Šeima“.
„Menas turi džiuginti, o diabetas mane įkvėpė dideliems kūrybiniams sumanymams“, – sakė Agnė kitiems diabetu sergantiesiems, besidalindama savo sėkmės istorija.
Kita renginio viešnia Sandrija Čapkauskienė, biomedicinos mokslų daktarė, kuriai diabetas nesutrukdė siekti ambicingų tikslų, vadovavo pacientų fizinio aktyvumo pratybose, skirtose tiek sergantiems diabetu, tiek norintiems išvengti antrojo tipo cukrinio diabeto. Vėliau visi renginio dalyviai buvo kviečiami sparčiu žingsniu apeiti Kauno klinikų teritoriją. Sugrįžus į starto vietą visus pasitiko projekto „Du balsai – viena širdis“ dalyviai Aušra ir Ramūnas Difartai, kurių gyvai atliekamos dainos, skambančios Endokrinologijos klinikos kieme, subūrė į Pasaulinės diabeto dienos simbolinį mėlyną žiedą sergančiuosius, jų artimuosius, gydytojus, slaugytojus, studentus, rezidentus, taip išreiškiant solidarumą su visais diabetu sergančiaisiais ir jų artimaisiais.
Vėliau mažųjų pacientų laukė pasimatymas spektaklyje su beždžionėle Koko, kuri susirgo cukriniu diabetu. Organizatoriai vaikams atskleidė, kaip beždžionėlė susirgo cukriniu diabetu, kodėl sergant šia liga reikia kontroliuoti suvartojamo maisto kiekį ir kas yra insulinas.
Dienos pabaigoje renginio dalyviai patraukė prie Prisikėlimo bažnyčios, kuri, solidarizuojantis su viso pasaulio diabetu sergančiaisiais, 19 val. buvo nušviesta mėlyna spalva.

  • 46177278_1261652683974505_8259684729725386752_n
  • Ausra ir Ramunas Difartai
  • Pacientes sekmes istorija
  • Pasauline diabeto diena
  • prof. Dzilda Velickiene

Simple Image Gallery Extended

Kauno klinikų informacija ir nuotraukos