2018-11-21

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinika ir Neuroendokrininių navikų funkcinis centras surengė konferenciją, kurioje pranešimus skaitė žinomi Upsalos (Švedija) universiteto Neuroendokrininių navikų kompentencijos centro ekspertai. Tai vienas pirmųjų centrų, kuriame buvo pradėti tirti šie reti navikai.
Įžangininį žodį tardama viena iš pagrindinių konferencijos organizatorių Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos Onkologijos skyriaus vadovė ir Neuroendokrininių navikų centro vadovė doc. Rasa Jančiauskienė džiaugėsi gausiai susirinkusia auditorija ir susidomėjimu kalbėti šia tema.
„Nuo 2012 metų Kauno klinikose turime Neuroendokrininių navikų centrą, o atvykę kolegos iš Švedijos pasidalino savo gerąja patirtimi būtent šioje srityje. Nors ši liga reta, tačiau sergamumas neuroendokrininiais navikais didėja. JAV ir Didžiojoje Britanijoje atlikti tyrimai rodo, jog per pastaruosius 40 metų sergamumas skrandžio neuroendokrininiais navikais (NEN) padidėjo 11-18 kartų, tiesiosios žarnos NEN – 10 kartų, plonųjų žarnų NEN – 5 kartus. Kauno klinikose per 12 metų NEN buvo diagnozuoti daugiau nei 700 pacientų. Turint omenyje, kad Kauno klinikos onkologinę pagalbą suteikia maždaug trečdaliui Lietuvos gyventojų, Lietuvoje šia liga sergančiųjų gali būti tris kartus daugiau“, – pabrėžė Onkologijos skyriaus vadovė.

DSC09973 Medium
Konferencijos metu pranešimą skaitė svečias iš Švedijos Upsalos universiteto radiologas prof. Andersas Sundinas (Anders Sundin), kuris pristatė radiologinės ir branduolinės medicinos aktualijas. „Pagrindinis tyrimas, padedantis įvertinti NEN išplitimą – 3-jų fazių kompiuterinė tomograma. Tačiau šiems navikams, skirtingai nuo kitų histologinių formų navikų, būdinga, kad jų ląstelių išorėje yra taip vadinami somatostatino receptoriai. Panaudojus specialius radionuklidus, kurie prisiriša prie minėtų receptorių, galima šiuos navikus padaryti matomus. Panaudojus kitus radionuklidus, galima gauti ir gydomąjį efektą – tai tarsi selektyvi spindulinė terapija, kai apšvitinamos ir sunaikinamos tik tos ląstelės, kurios turi somatostatino receptorius. Upsalos neuroendokrininių navikų centre yra sukurtas ne vienas toks diagnostinis ir gydomasis metodas. Šiandien šių technologijų įsigyti į Upsalą atvažiuoja netgi iš JAV gydymo centrų“, – kalbėjo Upsalos universiteto profesorius.
Svečias taip pat buvo sužavėtas Kauno klinikomis, ligoninės infrastruktūra. „Jūs turite dvigubai daugiau lovų ir gydytojų nei mes Upsaloje. Aš esu maloniai nustebęs jūsų standartais ir darbu Onkologijos ir hematologijos, Radiologijos bei Skubiosios medicinos klinikose. Jūs taikote visus tinkamus diagnostinius metodus, kuriuos mes taip pat taikome ir Upsaloje“
Upsalos Neuroendokrininių navikų kompetencijos centro vadovas prof. Stefanas Velinas (Staffan Welin) pristatė NEN medikamentinio gydymo galimybes. Jis atkreipė dėmesį į tai, kad net ir išsivysčius tolimosioms metastazėms, didelei daliai NEN sergančių pacientų liga progresuoja lėtai, pacientai gali gyventi daug metų, o plonojų žarnų karcinoidais sergančiųjų vidutinė gyvenimo trukmė siekia netgi keliolika metų. Mokslinių tyrimų duomenimis, geriausių rezultatų pasiekiama ir ilgiausia vidutinė gyvenimo trukmė pacientų, kurie yra gydomi specializuotuose centruose.
Chirurgas prof. Peras Helmanas (Per Hellman) pristatė NEN chirurginio gydymo principus. Po konferencijos svečiai kartu su Kauno klinikų chirurgais, radiologais, onkologais dalyvavo daugiadalykės komandos susitikime, kuriame buvo aptarta konkrečių Kauno klinikų pacientų diagnostikos ir gydymo taktika. Svečiai sutiko ir ateityje pasidalinti savo patirtimi ir nuotoliniu būdu aptarti Kauno klinikose gydomų pacientų ligos atvejus.
Lapkričio 10 dieną visame pasaulyje minima neuroendokrininių navikų žinomumo diena. Šio paminėjimo tikslas – skleisti informaciją apie retą ligą. Neuroendokrininiai navikai – tai heterogeniška ligų grupė, kurios klinikiniai simptomai gali būti labai skirtingi, todėl gali priminti daugybę kitų nenavikinių ligų. Pasaulinei dienai paminėti surengta konferencija buvo skirta visų specialybių gydytojams, bendros praktikos slaugytojoms bei medicinos studentams.

Informacija ir nuotrauka – Kauno klinikų.