Skyriai, sektoriai
Galvos smegenų traumų skyrius
Stuburo neurochirurgijos skyrius
Vaikų neurochirurgijos skyrius
Galvos smegenų chirurgijos skyrius
Neurochirurginė operacinė
Administracija, slauga
Neurochirurgijos klinika

Kauno klinikos, Eivenių g. 2, LT-50009 Kaunas
Tel. (+370 37) 326984, 326472, faksas (+370 37) 331767, el. paštas neurochirurgijos.klinika@kaunoklinikos.lt

Vadovas prof., habil. dr. Arimantas Tamašauskas
Telefonas (+370 37) 326472
El. paštas El. paštas


Administracija, slauga

 

Vadovas
Administratorė Laima Ratkelienė
Telefonas (+370 37) 326982
El. paštas El. paštas
Vadovas
Administratorė Lina Piličiauskienė
Telefonas (+370 37) 326694
El. paštas El. paštas

Vyr. slaugytojos-slaugos administratorės:
Operacinės vyr.slaugytoja-slaugos administratorė Brigita Andriejūnaitė, tel. 324029
Neurochirurgijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos sk. vyr.slaugytoja-slaugos administratorė Ingrida Urbonienė, tel. 326659
Galvos smegenų traumų sk. vyr.slaugytoja-slaugos administratorė Elena Stanislovaitienė, tel. 326692
Stuburo neurochirurgijos sk. vyr.slaugytoja-slaugos administratorė Smaida Skupeikienė, tel. 326163
Vaikų neurochirurgijos sk. vyr.slaugytoja-slaugos administratorė Virginija Gudelevičiūtė, tel. 326612
Galvos smegenų chirurgijos  sk. vyr.slaugytoja-slaugos administratorė Julija Paulauskaitė, tel. 326951

Galvos smegenų traumų skyrius

Vadovas
Vadovas: doc. Rimantas Vilcinis
Telefonas (+370 37) 326821
El. paštas El. paštas

Skyriaus gydytojai tel. 326065:

 1. Dr. Laimutis Kalasauskas
 2. Gyd. Algirdas Blazgys
 3. Gyd. Mečislovas Obelenis

Skyrius įkurtas 1972 metų gegužės mėnesį, buvusio kaulų tuberkuliozės skyriaus bazėje. Įkūrus skyrių pradėta stacionarizuoti ligonius su trauminiais galvos smegenų pažeidimais. Ligoniai buvo operuojami neurochirurgijos korpuso operacinėse. Skyriui vadovauti paskirtas gyd. Z.Jurašius. Tuo metu skyriuje dirbo gydytojai: A.Pauliukevičius, A.Janulionis, Zikaras, Radavičius, L.Kondrotas. Metams bėgant skyriaus darbuotojai keitėsi. Ilgiausiai jame dirba M.Obelenis, A.Blazgys, R.Vilcinis, L.Kalasauskas.

1973 m. pertvarkius patalpas, skyrius persikėlė į Neurochirurgijos korpuso pirmą aukštą, kur funkcionuoja iki šiol. Be ligonių su galvos smegenų traumomis, jame buvo gydomi ir ligoniai, sergantys epilepsija, hiperkinezėmis. 1981 m. pastačius naują neurochirurgijos korpusą pirmame neurochirurgijos skyriuje gydomi tik ligoniai po galvos smegenų sužalojimų.

Kasmet į skyrių paguldoma apie 1000 ligonių po galvos smegenų traumų. Atliekama arti 600 operacijų: kraniotomijos dėl intrakranijinių hematomų, šalinami kaukolės kaulų įspaudai, drenuojamos higromos, atliekamos likvorą šuntuojančios operacijos, kaukolės kaulų plastikos. Dėl sunkių sužalojimų kasmet žūva apie 100 ligonių. Didelis mirtingumas susijęs su sunkia priešoperacine ligonių būkle. Paskutiniais metais reanimobiliu suvežami į Kauno klinikos sunkiausi potrauminiai Kauno krašto ligoniai tame tarpe ir gilioje komoje su dirbtiniu kvėpavimu. Tačiau mažėjo konservatyviai gydytų ligonių skaičius, nes dauguma ligonių su lengvais smegenų sukrėtimais nukreipiami į neurologijos stacionarus, todėl skyriaus chirurginis aktyvumas viršijo 50%.

1987 m. skyrius specialistai dalyvavo atliekant epidemiologinius galvos traumų tyrimus Kauno mieste Mažeikių ir Molėtų rajonuose. Be to buvo atliekami likvoro cirkuliacijos ir smegenų elastinių savybių tyrimai, analizuojamos potrauminės epilepsijos priežastys, antriniai faktoriai po difuzinio aksonų pažeidimo, potrauminio vazospazmo ypatybės, higromų diagnostikos ir chirurginio gydymo taktika.

Skyriaus darbuotojai aktyviai dalyvauja Lietuvos neurochirurgų draugijos veikloje, skaito mokslinius pranešimus Baltijos šalių, Europos ir pasaulio neurochirurgų kongresuose.

Dr. R.Vilcnis ir dr. L.Kalasauskas yra apginę medicinos daktaro disertacijas.

Skyriuje dirbamas pedagoginis darbas - tęsiamos podiplominės studijos neurochirurgams, chirurgams, traumatologams, neurologams, psichiatrams. Tobulintis atvyksta gydytojai į 2 savaičių kursus “Galvos smegenų traumatologija”. Nuo 2001 m. rudens skyrius vadinamas Galvos smegenų traumų. Jam vadovauti paskirtas doc. R.Vilcinis.

Šiuo metu skyriuje dirba: doc. R.Vilcinis, dr. L.Kalasauskas, gyd. A.Blazgys, gyd. M.Obelenis,

 

 

Stuburo neurochirurgijos skyrius

Vadovas
Vadovas - dr. Bronius Špakauskas
Telefonas (+370 37) 326850, +370 687 55655
El. paštas El. paštas

Skyriaus gydytojai:
Doc. Kazys Ambrozaitis tel.: +370 698 15772,
Dr. Gintautas Vaitkevičius tel.: +370 37 326577,
Dr. Viktoras Snarskis tel.: +370 37 326577.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto klinikų Neurochirurgijos klinikos sudėtyje esantis stuburo neurochirurgijos skyrius įkurtas 1964 m. Skyriuje dirba 4 gydytojai, iš jų vienas docentas, 4 mokslo daktarai.
Tai vienintelis specializuotas tokio profilio skyrius Lietuvoje, teikiantis aukštai kvalifikuotą konsultacinę, skubią ir planinę pagalbą pacientams, sergantiems įvairiomis stuburo bei periferinių nervų ligomis, taip pat patyrusiems trauminius stuburo ir nugaros smegenų sužalojimus.
Skyriuje atliekamos visos sudėtingiausios stuburo ir periferinių nervų operacijos. Daromos stuburo fiksacijos tiek priekiniais, tiek užpakaliniais priėjimais. Implantuojami dirbtiniai diskai. Dėl stuburkaulių navikų bei osteoporotinių lūžimų atliekamos vertebroplastinės procedūros. Atliekamos sudėtingos stuburo fiksacijos dėl skoliozės, traumų. Naudojant mikrochirurginę techniką, ultragarsinį siurblį operuojami spinaliniai navikai. Vieninteliai Lietuvoje juosmeninių ir kaklinių disko išvaržų operacijas atliekame punkciniu būdu, darydami radiodažnumines diskų destrukcijas. Pirmi Lietuvoje įsisavinome ir sėkmingai atliekame mobilių kaklinių diskų implantaciją, dėl degeneracinių stuburo ligų, pradėjome daryti modernias stuburą stabilizuojančias operacijas, panaudojant tarpketerinius stuburo fiksatorius.
Skyriaus operacinės aprūpintos moderniausia technika, - tai šiuolaikinis operacinis mikroskopas, intraoperacinis rentgeno aparatas, ultragarsinis siurblys, modernūs instrumentų rinkiniai stuburo fiksacijai, tarpslankstelinių diskų implantavimui.
Per metus atliekama apie 1100 įvairių stuburo ir nugaros smegenų operacijų.

Respublikos gyventojai konsultuojami kiekvieną dieną Kauno klinikos konsultacinėje poliklinikoje 8-15 val. tel. registracijai 8(37)326691.   

 

Vaikų neurochirurgijos skyrius

Vadovas
Vadovas: Doc Algimantas Matukevičius
Telefonas (+370 37) 326955
El. paštas El. paštas

Kontaktiniai vaikų neurochirurgijos skyriaus telefonai:
Vadovo: 326955, gydytojų: 326943, slaugytojų posto: 326316.

Skubos tvarka ligoniai į skyrių stacionarizuojami per Kauno klinikos vaikų priėmimo skyrių.

Ambulatoriniai ligoniai konsultuojami:
darbo dienomis nuo 12 iki 14 val. Nervų sistemos ligų ambulatoriniame skyriuje

Vaikų neurochirurgai tikisi glaudaus bendradarbiavimo su kolegomis kitų specialybių gydytojais bei mažųjų pacientų tėveliais ir neabejoja šio bendro darbo sėkme.

 

Vaikų neurochirurgijos skyrius – pagrindinė vieta Lietuvoje, kur, naudojant pažangiausias medicinos technologijas, teikiama visapusiška neurochirurginė pagalba vaikams nuo naujagimių iki 18 metų amžiaus. Šis skyrius įkurtas 1979 m. ir yra vienintelis visoje šalyje. Dabar jame 15 neurochirurginių lovų.

Skyriuje gydomi vaikai:

 • po galvos ir galvos smegenų, stuburo ir nugaros smegenų bei periferiferinių nervų traumų, taip pat dėl šių sužalojimų pasekmių;
 • turintys gėrybinius ir piktybinius kaukolės, akiduobių, smegenų ir jų dangalų, stuburo ir nugaros smegenų bei dangalų, nervų šaknelių ir periferinių nervų navikus;
 • sergantys įvairiais galvos ir nugaros smegenų kraujagyslių susirgimais;
 • turintys smegenų skysčio apytakos sutrikimus: hidrocefaliją, įvairias smegenų cistas;
 • turintys kaukolės, stuburo, galvos ir nugaros smegenų sklaidos trūkumus (tarp jų - galvos ir nugaros smegenų išvaržas, priešlaikinius kaukolės siūlių sukaulėjimus, deformacijas ir kt.);
 • sergantys židinine epilepsija;
 • sergantys galvos ir nugaros smegenų pūliniais;
 • turintys spastines neurologinių ligų komplikacijas;
 • turintys neurogeninės kilmės judesių sutrikimus;
 • turintys padidėjusį galvospūdį.

Vaikų neurochirurgijos skyriuje ligoniai kvalifikuotai ištiriami, atliekant ultragarsinius tyrimus, transkranijinę doplerografiją, elektroencefalografiją (įprastinę ir miego), elektromiografiją, sudėtingus kompiuterinės tomografijos, magnetinio branduolinio rezonanso tomografijos, radionuklidinės kompiuterinės tomografijos ir angiografinius tyrimus.

Sergančius vaikus skyriuje konsultuoja vaikų neurologas, neurookulistas, otoneurologas, neurofiziologas, radioterapeutas, vaikų onkologas, vaikų ortopedas, vaikų infektologas, vaikų kardiologas, vaikų psichologas, vaikų psichiatras ir kiti vaikų ligų specialistai. Bet kuriuo paros metu galima pediatro, vaikų chirurgo, vaikų traumatologo ir vaikų endokrinologo konsultacija.
Nustačius konkrečią neurologinę patologiją, reikalingą chirurginio gydymo, kvalifikuoti specialistai atlieka atitinkamas chirurgines intervencijas, naudodamiesi mikrochirurgine technika, operaciniais mikroskopais ir kitomis pažangiomis neurochirurginėmis technologijomis.

Skyriuje atliekamos šios operacijos:

 • šalinami:
  • galvos dangalų, smegenų ir kaukolės pamato, akiduobės bei nugaros smegenų ir stuburo navikai,
  • trauminės ir netrauminės smegenų kraujosruvos;
 • atliekama:
  • kitų trauminių galvos ir stuburo sužalojimų korekcija,
  • gimdymo traumos sukeltų komplikacijų chirurginis gydymas,
  • šuntuojančios operacijos dėl hidrocefalijos ir smegenų cistų ir jų korekcijos,
  • galvos ir nugaros smegenų išvaržų plastika,
  • kaukolės netaisyklingo suaugimo, deformacijų ir defektų plastika,
  • atviros operacijos dėl smegenų kraujagyslių ligų,
  • endovaskulinis patologinių kraujagyslių ir jų rezginių išjungimas ir kt..,
  • operacijos dėl galvos ir nugaros smegenų pūlingų susirgimų bei jų komplikacijų,
  • operacijos dėl židininės epilepsijos, įvairių distonijų,
  • stereotaksinės galvos smegenų intervencijos ir kt.

Kvalifikuota slauga ir gydymas pooperaciniame periode:

 • kontroliuojant:
  • neurologinę,
  • judesių,
  • regos,
  • klausos,
  • kalbos,
  • endokrininę funkcijas;
 • taikant, esant reikalui, intensyvios terapijos priemones, užtikrinančias normalią organizmo gyvybinių funkcijų veiklą. Onkologiniams ligoniams nustatomos indikacijos tolesnei spindulinei ar chemoterapijai, nustatomas tolesnis šių ligonių priežiūros planas.

Skyriuje taikomos ankstyvos reabilitacinės priemonės po ūmios sunkios neurologinės patologijos: kinezoterapija, masažas, regos kelio elektrinė stimuliacija. Rekomenduojamas tolesnis reabilitacinis ir sveikatą grąžinantis gydymas.

Užsitęsus gydymui, sveikesnius mokyklinio amžiaus vaikus lanko mokytojai, mokoma svarbesnių disciplinų.

Vadovaujantis galiojančiais įstatymais ir esant ligonio artimųjų pageidavimui, nuolatinei vaiko slaugai guldoma sergančio vaiko motina ar tėvas su galimybe gauti nedarbingumo lapelį:

 • iki 1 savaitės, kai vaikui 14-16 metų,
 • iki 2 savaičių, kai vaikui 7-14 metų,
 • iki 120 dienų, kai vaikui mažiau 7 metų arba jis vyresnis ir serga patologija, nurodyta atskirame Sveikatos apsaugos Ministro patvirtintame sąraše.

Šiuo metu skyriuje dirba 3 licencijuoti neurochirurgai, turintys vaikų neurochirurgo sertifikatus ir darbo šioje srityje patirtį. Tai – gydytojai: dr. doc. Vytautas Ragaišis, dr. doc. Algimantas Matukevičius ir gyd. neurochirurgas Mindaugas Urbonas.

Nuo 2001 m. rudens skyriui vadovauja dr. doc. A. Matukevičius, e-paštas: algimantas.matukevicius@kaunoklinikos.lt.

Kasdieniniame darbe gydytojams visapusiškai padeda didelis ir nuoširdus slaugos personalo būrys.

Mokslinė ir pedagoginė veikla:
Skyriaus gydytojai moko studentus, neurochirurgijos, chirurgijos ir neurologijos rezidentus, skaito paskaitas ir praveda seminarus gydytojų pasitobulinimo kursuose iš vaikų neurochirurginių susirgimų tematikos, dalyvauja vietinėse ir tarptautinėse mokslinėse konferencijose. Du skyriaus gydytojai (A. Matukevičius, V. Ragaišis) yra apsigynę medicinos mokslų daktaro disertacijas. Parašyta mokslinių straipsnių apie galvos smegenų traumą vaikų amžiuje, onkologine-pediatrine tematika. Vykdoma onkologinėmis ligomis sergančių ligonių gydymo programa.

 

 

Galvos smegenų chirurgijos skyrius

Vadovas
Vadovas - prof. dr. Vytenis Pranas Deltuva
Telefonas (+370 37) 326549
El. paštas El. paštas

Galvos smegenų chirurgijos skyrių formuoja 4 aukštos specializacijos sektoriai:

I. Neuroonkologijos
II. Smegenų kraujagyslių neurochirurgijos
III. Funkcinės neurochirurgijos
IV. Kaukolės pamato chirurgijos

 

 

Galvos smegenų chirurgijos skyriuje susitelkę dirba Lietuvoje pripažinti neurochirurgai-ekspertai ir mokslininkai, gydantys ir operuojantys visą spektrą galvos smegenų patologijos. Pacientai iš visos Lietuvos ir užsienio kvalifikuotai gydomi neurochirurgų, dirbančių smegenų kraujagyslių chirurgijos, neuroonkologijos, epilepsijos, kaukolės pamato chirurgijos, funkcinės stereotaksinės neurochirurgijos srityse, pasitelkiant naujausias chirurgines technologijas.

Unikalaus Lietuvoje Galvos smegenų chirurgijos skyriaus darbuotojai glaudžiai bendradarbiauja su bendrosios praktikos gydytojais, neurologais ir neurochirurgais, dirbančiais visose Lietuvos rajonuose, suteikdami kvalifikuotas konsultacijas ir gydydami nukreiptus pacientus. Neurochirurgai, dirbantys Galvos smegenų chirurgijos skyriuje ne tik konsultuoja, tiria ir operuoja pacientus, bet ir vykdo jų dispanserinį sekimą po stacionarinio gydymo.

Skyriuje dirba profesorius, habilituotas medicinos daktaras, 8 medicinos mokslų daktarai, 2 skyriaus gydytojai turintys pedagoginius docento vardus. Skyriaus neurochirurgai, mokslininkai ir pedagogai organizuoja pasitobulinimo kursų paskaitas neurologams, bendrosios praktikos gydytojams ir neurochirurgams iš visos Lietuvos.

Galvos smegenų chirurgijos skyriaus gydytojai pasiruošę glaudžiam bendradarbiavimui su bendrosios praktikos gydytojais, neurologais ir neurochirurgais visoje Lietuvoje, nustatant ir tikslinant neurochirurgines ligas, gydant jas ir padedant vykdyti pacientų dispanserizavimą po gydymo. Pacientams pageidaujant, informuoja gydytojus, nukreipusius pacientus į mūsų skyrių, apie tyrimo ir gydymo eigą, atsiunčiant pacientą vietos dispanseriniam sekimui. Čia gydytojai pasiruošę suteikti geriausią galimą neurochirurginę pagalbą Lietuvos žmonėms ir siekti glaudaus ir draugiško bendradarbiavimo su kolegomis.

Jei turite pageidavimų ar klausimų, norite nukreipti ligonį konsultuotis, ar tik aptarti pacientą, sergantį galvos smegenų liga, maloniai kviečiame skambinti telefonu Kaune 326549, 326680, 326727 ar 326477.

I. Neuroonkologijos sektorius

Vadovas
Vadovas - prof. Vytenis Pranas Deltuva
Telefonas (+370 37) 326549
El. paštas El. paštas

Telefonai pasiteiravimui: 326755, 326477

Sektoriaus gydytojai:
Dr. Arvydas Danilevičius
Gyd. Jonas Parnarauskas
Doc. dr. Kęstutis Skauminas
Dr. Kęstutis Šinkūnas
Dr. Gintautas Škudas

 

 

 Tai vienintelis aukštai specializuotas neuroonkologijos padalinys Lietuvoje, teikiantis ypač kvalifikuotą pagalbą pacientams, sergantiems pirminiais ir metastatiniais galvos smegenų navikais. Šio sektoriaus gydytojų dėmesys sutelktas į šiuolaikinį ir naujausią galvos smegenų navikų gydymą. Jis apima ne tik naujausios diagnostinės aparatūros (galvos smegenų kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso tyrimo panaudojimą) neurochirurginės technikos taikymą (moderniausių operacinių mikroskopų, neuronavigacinės sistemos, neurosonografijos, vandens skalpelio, ultragarsinio aspiratoriaus, lazerinės technikos, modernios trimačių vaizdų apdorojimo sistemos), bet taip pat ir tolimesnį galvos smegenų navikų gydymą moderniausia Pabaltijyje radioterapijos aparatūra. Čia dirbančių gydytojų dėmesys sutelktas į smegenų navikų plitimo sustabdymo strategiją. Dar šiais metais numatoma įsigyti vieną moderniausių intraoperacinių magnetinio rezonanso tomografų su navigacijos sistema.

Pacientai, kuriems diagnozuojamas galvos smegenų navikas, aptariami daugiaprofilinėse gydytojų konferencijose, dalyvaujant neurochirurgams, neuropatologams, neurologams, radiologams, radioterapeutams - onkologams. Mes visada dirbame kartu, kad kiekvienam pacientui būtų individualiai parinktas optimaliausias gydymo metodas tiek iki operacijos, tiek ir po jos.

Sektoriuje gydomi ne tik Kauno krašto pacientai, bet ir sudėtingiausi pacientai iš Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio apskričių bei užsienio.

Kasmet čia atliekama per 500 sudėtingiausių neurochirurginių operacijų pacientams sergantiems galvos smegenų navikais, dauguma tokio tipo operacijų atliekama tik čia ir niekur kitur Lietuvoje.

Sektoriuje gydomi pacientai sergantys: pirminiais galvos smegenų navikais, metastatiniais galvos smegenų navikais, kaukolės kaulų navikais, galvinių nervų navikais, smegenų pūliniais, smegenų vandene.

Visų gydytojų stažas neuroonkologijoje virš 15 metų. Didžioji dalis gydytojų yra stažavęsi užsienyje. Sektorius palaiko glaudžius profesinius ryšius su Henry Ford Medicinos Centru Mičigane (JAV) taip pat su Centrinės Džordžijos Neurochirurgijos Institutu (JAV). Sektoriaus gydytojai yra gerai žinomi kaip aukšto lygio profesionalai ne tik Lietuvoje, bet ir Pasaulyje, todėl yra kviečiami skaityti paskaitas į JAV Virdžinijos Universitetą, JAV Mercer Universitetą, JAV Henrio Fordo Medicinos Centrą.

Lietuvoje Galvos smegenų chirurgijos skyriaus bazėje vyksta "Suaugusiųjų ir vaikų neuroonkologinės ligos" tobulinimosi kursai gydytojams. Sektoriuje daug dėmesio skiriama moksliniam darbui. Pagrindinės mokslinio darbo kryptys yra pirminių glialinių galvos smegenų navikų šiuolaikinis gydymas, smegenų dangalų navikų gydymo optimizavimas, klausos nervo navikų gydymas.

 

II. Smegenų kraujagyslių neurochirurgijos sektorius

Vadovas
Vadovas - dr. Egidijus Marcinkevičius
Telefonas (+370 37) 326680 , 326024, mob.: 869889978
El. paštas El. paštas

Telefonai pasiteiravimui: 326680, 326753, 3266951

Sektoriaus gydytojai:
Doc dr. Giedrimantas Bernotas tel.: 326022, mob. 869889685
Gyd. Jaunutis Tamašauskas tel.: 326022

 

 

Smegenų kraujagyslių chirurgijos sektorius įkurtas 2001 metais vykdant neurochirurgijos klinikos reorganizaciją buvusio 40 lovų IV neurochirurgijos – neuroangiochirurgijos – skyriaus bazėje. Tai vienintelis Lietuvoje aukštai specializuotas dalinys, kuriame teikiama pagalba visomis – tame tarpe ir pačiomis sudėtingiausiomis – galvos smegenų kraujagyslių ligomis sergantiems ligoniams. Tik čia iš visos Lietuvos nukreipiami ir operuojami ligoniai su sudėtingiausiomis ir retų lokalizacijų arterinėmis galvos smegenų aneurizmomis, arterinėmis – veninėmis malformacijomis, kaverninėmis angiomomis, miego arterijos – akytojo ančio jungtimis, smegenų išeminiais ir hemoraginiais insultais.

Šios patologijos diagnostikai naudojama sudėtinga brangi aparatūra – šiuolaikinis skaitmeninis subtrakcinis angioseriografas, spiralinis kompjuterinis tomografas (KT) ir KT angiografija, magnetinio rezonanso tomografas (MRT) ir MR angiografija, transkranijinė doplerografija, kiekybinis smegenų kraujotakos tyrimas SPECT metodu ir kt. Be klinikinio darbo, neuroangiochirurgai dirba planinį mokslinį darbą BMTI Neuromokslų laboratorijoje. Jie yra aktyvūs Lietuvos Insultų Asociacijos tarybos ir Kauno klinikos Insultų centro tarybos nariai. Jie aktyviai dalyvavo sukuriant Lietuvos nacionalinę ir Kauno apskrities insultų programas.

Sektoriaus neurochirurgai skaito paskaitas ir veda praktikos darbus universiteto studentams bei rezidentams; jie paruošė ir veda gydytojų tobulinimosi kursus ‘Urgentinė neurochirurgija’, ‘Mikroneurochirurgija’.

Kraujagyslių sektoriaus neurochirurgai per metus atlieka 400-500 sudėtingų, dažnai unikalių smegenų kraujagyslių ir kitų neurochirurginių operacijų. Jie atjungia plyšusias arterines aneurizmas, šalina arterines – venines malformacijas, kavernines angiomas ir kraujosrūvas, atstato smegenų kraujotaką susiaurėjus arba užsikimšus kraujagyslei. Šalina smegenų kraujosrūvas atviru ir stereotaksiniu –punkciniu būdais ir t.t.

Pastaruoju metu jiems vis aktyviau talkina intervencinės radioangiologijos gydytojai, kurie endovaskuliniu būdu – be atviros operacijos – gali išplėsti susiaurėjusią kraujagyslę arba, esant reikalui, ją užblokuoti, uždarant patologines arteriovenines jungtis, embolizuojant smegenų navikų kraujagysles. Įdiegta nauja vaizdų apdorojimo ir kaupimo sistema bei moderni programinė įranga leido pradėti atlikinėti KT angiografijas, todėl didelei daliai pacientų nebereikalinga atlikti intervencinės angiografijos.

Prieš metus naujai įrengta sektoriaus operacinė aprūpinta šiuolaikine technika: gera kondicionavimo sistema su bakteriniais filtrais, naujos bešešėlinės lempos, polifunkcinis operacinis stalas, šiuolaikinis galvos laikiklis su automatiniais retraktoriais, naujas modernus narkozės aparatas, reguliuojamo galingumo vakuminiai siurbliai, naujo modelio operacinis mikroskopas, modernus pneumatinis grąžtas, mikrochirurginiai instrumentai, portatyvus transkranijinis dopleris su modernia programine įranga ir kt. Operacinėje dirba neuroangiochirurgijos tobulinimosi kursuose specializavęsi medicinos seserys – instrumentatorės.

Sektoriaus neurochirurgai stažavęsi Maskvos Burdenkos ir Peterburgo Polenovo neurochirurgijos institutuos, Kylio universiteto neurochirurgijos klinikoje (Vokietija), Stokholmo Karolinskos universitetinėje ligoninėje (Švedija), Hanoverio tarptautiniame Neuromokslų institute (Vokietija). Klivlendo Case Western Reserve University Neurochirurgijos klinikoje, Cleveland Clinic Neurochirurgijos klinikoje(JAV) Jie yra Lietuvos, Baltijos šalių, Pasaulio neurochirurgų draugijų nariai, Pasaulio neurochirurgų draugijų nariai.

III. Funkcinės neurochirurgijos sektorius

Vadovas
Vadovas - Andrius Radžiūnas
Telefonas (+370 37) 326514; 861001927
El. paštas El. paštas

Sektoriaus gydytojai:
Gyd. Mindaugas Urbonas
Doc. dr. Juozas Šidiškis
Gyd. Arūnas Žobakas

 

 

 

IV. Kaukolės pamato chirurgijos sektorius

Vadovas
Vadovas - prof., habil. dr. Arimantas Tamašauskas
Telefonas (+370 37) 326472
El. paštas El. paštas

Sektoriaus gydytojai:
Gyd. Paulius Čikotas
, tel. 326860

 

Kaukolės pamato chirurgija – viena iš naujausių ir sudėtingiausių neurochirurgijos sričių. Ji tapo įmanoma tik išsivysčius ir įdiegus naujas technologijas. Naujausios diagnostinės priemonės: magnetinio rezonanso tyrimo aparatas, spiralinė kompiuterinė tomografija, skaitmeninė smegenų kraujagyslių angiografija sukoncentruotos Kauno klinikos leidžia pilnai nustatyti kaukolės pamate esančią ligą ir sudaryti operacijos planą. Mikrochirurginė technika, instrumentai, naujausi mikroskopai, neuroanesteziologinė tarnyba leidžia vieninteliame skyriuje Lietuvoje atlikti pačias sudėtingiausias kaukolės pamato operacijas.

Kaukolės pamato chirurgija yra kompleksinė disciplina, kurią vystant būtina stipri neurochirurgijos, LOR, oftalmologijos, veido-žandikaulių chirurgijos, plastinės chirurgijos kooperacija. Kauno klinikos yra unikali vieta Lietuvoje, kur galimas toks bendradarbiavimas. Todėl neatsitiktinai čia operuojami patys sudėtingiausi kaukolės pamato navikai: hipofizės adenomos, kraniofaringiomos, kaukolės pamato meningiomos, gerybiniai ir piktybiniai galvos navikai ir kt.. Čia, kartu su LOR ir veido-žandikaulių chirurgais atliekama nauji kombinuoti operacijų metodai panaudojant pneumatinį neurochirurginį grąžtą, endoskopą ir kitus pažangios technologijos operacinės instrumentus.

Bendradarbiaujant su įvairių klinikų gydytojais atliekamas mokslinis darbas parenkant optimalų pacientų sergančių hipofizės adenomomis, kraniofaringiomomis gydymą. Skaitomi pranešimai pasaulio ir Europos neurochirurgų kongresuose. Sektoriaus neurochirurgai stažavosi ir skaitė paskaitas Australijos Adelaidės universitetinėje ligoninėje, Japonijos Nagojos universitetinėje ligoninėje, Prancūzijos Marselio universitetinėje ligoninėje, Vokietijos, Švedijos ligoninėse. Jie yra Lietuvos, Baltijos šalių, Pasaulio neurochirurgų draugijų nariai. Paruošti ir skaitomi pasitobulinimo kursai Lietuvos neurochirurgams, neurologams kaukolės pamato chirurgijos tema. Bendradarbiaujant su Lietuvos kaukolės pamato chirurgų draugija įdiegiami pažangūs minimaliai invaziniai ir kombinuoti priėjimai prie kaukolės pamato patologijos.

Neurochirurginė operacinė

Tel. (+370 37) 326577, 326029

Šiuo metu veikia aštuonios operacinės salės, kurios buvo rekonstruotos 1998-2004 metais. Rekonstruotos operacinių patalpos, įrengtas video ryšys su mokymo patalpomis, leidžiantis gydytojams ir studentams nuolat stebėti atliekamas operacijas.

Neurochirurginėje operacinėje atliekamos pačios sudėtingiausios šiuolaikinės neurochirurginės operacijos (neuroonkologinės, kaukolės pamato, galvos smegenų ir kaklo kraujagyslių, stereotaksinės, neuroendoskopinės, itin sudėtingos stuburo fiksacijos, naudojant modernius implantuos, šalinami kaukolės pamato navikai ir daugelis kitų.)

Nuo 2001 m. viena operacinė salė skirta operuoti mišrias traumas patyrusiems pacientams (iki 850 skubių ir planinių operacijų). Šioje operacinėje taip pat atliekamos sudėtingos stuburo operacijos (daugiau nei 1000 per metus).

Sudėtingiausios galvos smegenų navikų ir kraujagyslių operacijos atliekamos dviejose šiuolaikiškai įrengtose galvos smegenų chirurgijos skyriaus operacinėse.

Pastaraisiais metais Neurochirurgijos klinika įsigijo modernios operacinės įrangos, instrumentų, implantų stuburui ir galūnėms fiksuoti.

Operacijoms naudojami trys modernūs neurochirurginiai operaciniai mikroskopai, neuroendoskopas, operacinis rentgeno aparatas, galvinių nervų stimuliatorius, kraniotomas, pneumatinis grąžtas, intraoperacinis dopleris, ultragarsinis siurblys ir kt. Personalo darbą palengvina nauja instrumentų plovimo mašina.

 

 

Neurochirurgijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrius

Vadovas
Vadovas – Tomas Tamošuitis
Telefonas (+370 37) 326988
El. paštas El. paštas

 

Skyriaus gydytojai anesteziologai-reanimatologai:
dr. Neringa Balčiūnienė
Daina Marija Grigonytė
Nomeda Gudeikienė
Haroldas Janerikas
Ričardas Jurevičius
Valentina Jurgutienė
Asta Krikščionaitienė
Inesa Lač
Donatas Masaitis
Irina Pijadina
Aušra Stankūnaitė
Rimantas Tarasevičius
Gabija Akelaitytė

 

 

 

Intensyvios terapijos skyrius yra didžiausias Lietuvoje specializuotas neurochirurginio - neurologinio profilio intensyvios terapijos skyrius, kasmet gydantis virš 2000 pacientų. Skyriuje gydomi pacientai su sudėtingomis diagnozėmis - sergantys galvos smegenų kraujotakos, navikinėmis ir periferinių nervų degeneracinėmis ligomis. NITS taip pat specializuojasi ir gydant pacientus po sunkių galvos smegenų ir daugybinių kitų organų trauminių sužalojimų. Pagrindinis dėmesys skiriamas galvos smegenų perfuzijos ir jos autoreaguliacijos tyrimams ir palaikymui, klinikinei kritinių būklių pacientų mitybai, hospitalinių infekcijų paplitimo kontrolei. Sėkmingai dalyvaujama išeminio insulto gydymo klasterio veikloje.