Skyriai, sektoriai
Kvėpavimo klinikinės fiziologijos ir intervencines diagnostikos sektorius
Plaučių kraujagyslių ir difuzinių ligų sektorius
Klinikinės imunologijos ir alergologijos sektorius
Obstrukcinių ir infekcinių ligų sektorius
Onkopulmonologinės pagalbos sektorius
Miego laboratorija
Plautinės hipertenzijos centras
Suaugusiųjų cistinės fibrozės centras
Pulmonologijos ir imunologijos klinika

Kauno klinikos, Eivenių g. 2, LT-50009 Kaunas
Tel. (+370 37) 32 69 53, el. paštas pulmonologijos.imunologijos.klinika@kaunoklinikos.lt

Vadovas - prof. Raimundas SAKALAUSKAS
Telefonas (+370 37) 32 62 69
El. paštas El. paštas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų Pulmonologijos ir imunologijos klinika – pirmaujanti Lietuvoje savo srities mokslo ir gydymo vieta.

Pulmonologijos ir imunologijos Kliniką sudaro Pulmonologijos ir alergologijos skyrius (50 lovų), miego laboratorija, bronchologijos tarnyba. Be to, konsultacinėje poliklinikoje dirba 2 pulmonologijos, 2 alergologijos ir klinikinės imunologijos bei vienas genetikos kabinetas. Pulmonologijos ir imunologijos klinikoje veikianti bronchologijos tarnyba - moderniausia Lietuvoje. Naudojamos visos šiuolaikinės diagnostikos priemonės.

2009 metais Kauno klinikų gydytojai pulmonologai pirmieji ir vieninteliai Lietuvoje įdiegė į klinikinę praktiką pažangiausią ir naujausią minimaliai invazinį pulmonologijos diagnostikos metodą - endobronchinį ir endoskopinį ultragarsą, savo efektyvumu atitinkantį chirurgines procedūras ir pasižymintį ypač dideliu saugumu bei  mažu komplikacijų skaičiumi. 2010 metais Kauno klinikų pulmonologai pirmieji Baltijos šalyse pradėjo genetinius plaučių vėžio tyrimus (EGFR mutacijos nustatymas), pagal kuriuos, plaučių vėžiu sergantiesiems, parenkamas individualus gydymas naujausiais biologinės terapijos vaistais. Pulmonologijos ir imunologijos klinika daugelį metų aktyviai bendradarbiauja  su žymiausiais mokslo centrais - Gento (Belgija), Geteborgo ir Lundo (Švedija), Krokuvos (Lenkija), A.Einšteino medicinos (JAV) universitetais. Palaikomi glaudūs ryšiai su Vokietijos Manheimo universiteto ir Heidelbergo universiteto Krūtinės ląstos klinikos specialistais, kurie yra vieni iš pirmaujančių plaučių vėžio diagnostikos ir gydymo srityse.  Klinikos gydytojai specialistai aktyviai dalyvauja Lietuvos pulmonologų ir alergologų draugijos (LPAD) veikloje. Nuo 2006 m. leidžiamas žurnalas “Pulmonologija, imunologija ir alergologija“ .

Klinikoje konsultuojami ir gydomi ligoniai sergantys: astma ir lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL), infekcinėmis ir pūlingomis ligomis (pneumonija, tuberkulioze, abscesu, bronchektazėmis ir kt.), cistine fibroze, sarkoidoze, difuzinėmis plaučių ligomis, plaučių arterijos embolija, plaučių arterijos hipertenzija, gėrybiniais ar piktybiniais kvėpavimo takų ir plaučių navikais, lėtiniu kvėpavimo nepakankamumu, miego apnėja, alerginiais susirgimais, esant pažeistam imunitetui (vaikai ir suaugusieji sergantys įgimtu, įgytu imunodeficitu, autoimuninėmis ligomis ir kt.), profesinėmis plaučių ligomis, retomis plaučių ligomis (pvz. limfangiolejomiomatoze, plaučių alveolių proteinoze ir kt.), kitomis kvėpavimo sistemos, alerginėmis ir imuninės sistemos ligomis. Klinikoje atrenkami pacientai plaučių ir plaučių-širdies transplantacijai, vykdomas šių pacientų sekimas po transplantacijos.

Tyrimai ir gydymo metodai. Pulmonologijos ir imunologijos klinikoje atliekami visapusiški funkciniai kvėpavimo mėginiai: spirometrija, bronchų inhaliaciniai dilataciniai, bronchų provokaciniai mėginiai su metacholinu, fizinio krūvio provokaciniai bei tolerancijos mėginiai, dujų difuzijos tyrimai, kūno pletizmografija, atliekamas titravimas gydymui ilgalaikei oksigenoterapijai namuose, paūmėjusio lėtinio kvėpavimo nepakankamumo gydymui naudojama asistuojanti neinvazinė (neintubacinė) aparatinė plaučių ventiliacija.  Vykdoma pacientų, sergančių kvėpavimo organų ligomis, medicininė darbingumo ekspertizė. Taip pat atliekama perfuzinė plaučių scintigrafija; pulmoangiografija; dvimatė širdies echoskopija; daugiasluoksnė spiralinė kontrastinė kompiuterinė tomografija, branduolių magnetinio rezonanso tyrimas, ultragarsinis tyrimas, scintigrafija ir kiti radiologiniai tyrimai. Plautinės hipertenzijos diagnostikai atliekamas dešinės širdies kateterizavimas ir vazoreaktyvumo mėginys su adenozinu. Esant reikalui, atliekama septostomija ir plaučių transplantacija.

Bronchologijos tarnyba. Pulmonologijos ir imunologijos klinikos bronchologijos tarnyba šiuo metu yra pati moderniausia visoje Lietuvoje.  Naudojamos visos šiuolaikinės diagnostikos priemonės (bronchų gleivinės endobronchinė;  plaučių audinio transbronchinė, transtorakalinė, punkcinė, aspiracinė biopsijos; bronchoalveolinis lavažas, bronchų kateterizacija, endobronchinė audinių koaguliacija argono plazma ar/ir elektrokoaguliacija; bendradarbiaujant su krūtinės ląstos chirurgais, atliekama mediastinoskopija ir pleuroskopija, Šalia standartinių tradicinių diagnostikos metodų, 2009 metais pirmą kartą Lietuvoje įdiegtas į klinikinę praktiką pažangiausias ir naujausias minimaliai invazinis diagnostikos metodas pulmonologijoje - endobronchinis ultragarsas, savo efektyvumu atitinkantis chirurgines procedūras ir pasižymintis mažu komplikacijų skaičiumi. Užtikrinant visapusę, aukšto lygio bronchologinę pagalbą, į klinikinę praktiką įdiegta kieto bronchoskopo vaizdo sistema su saugiausia aukšto dažnio (JETT) ventiliacijos sistema. Šis metodas taikomas teikiant skubią pagalbą, esant pavojingam kraujavimui iš plaučių ar obturacijai svetimkūniais. Kietas bronchoskopas taip pat naudojamas, kuomet reikia atverti ir išplėsti pagrindinius kvėpavimo takus dėl jų susiaurėjimo bei įvesti stentą. Kvėpavimo takų stentavimas - viena iš sparčiausiai besivystančių sričių mūsų klinikoje.

Miego laboratorija. Miego laboratorija veikia nuo 1999 metų. Tiriami pacientai dėl įtariamų kvėpavimo sutrikimų miego metu. Trijose specialiai miego sutrikimų diagnostikai pritaikytose palatose polisomnografija atliekama Alice 4 ir Alice LE (Respironics) diagnostine aparatūra, veikia vaizdo stebėjimo sistema. Esant reikalui, pacientai konsultuojami ausų, nosies ir gerklės gydytojo, dietologo, kardiologo ar neurologo. Nustačius diagnozę parenkamas tinkamiausias gydymas. Jei gydymui reikalinga nenutrūkstamo oro srauto ventiliacija, kontroliuojant  polisomnografu atliekamas rankinis teigiamo slėgio aparato titravimas, parenkamas terapinis slėgis, ventiliacijos rėžimas (Nuolatinio teigiamo slėgio ventiliacija (CPAP – angl. Continuous positive airway pressure) arba dviejų slėgių ventiliacija (BiPAP – angl. Bilevel positive airway pressure). Nustačius, kad reikia ilgalaikio gydymo deguonimi, parenkamas reikalingas deguonies srautas. Miego laboratorijoje dirbantys gydytojai yra Europos miego tyrimų draugijos (European sleep research society) nariai.

Alergologija ir klinikinė imunologija.
Tiriamas įsijautrinimas alergenams odos dūrio, įodiniais, lopo mėginiais; atliekami kraujo imunologiniai tyrimai (limfocitų fenotipavimas; imunoglobulinų, fagocitozės, komplemento komponentų, autoantikūnų, alergenui specifinių antikūnų tyrimai). Bendradarbiaujant su  modernios Imunologijos ir genetikos  laboratorijos gydytojais, įdiegti nauji imunodeficitų, autoimuninių ir alerginių ligų diagnostikos metodai.  Vieni pirmųjų Lietuvoje pradėjome diagnozuoti ir gydyti įgimtą imunodeficitą dėl C1 esterazės inhibitoriaus stokos. Nuo 2003 m. taikoma pakaitinė imunoterapija ir imunomoduliacija  intraveniniu imunoglobulinu. Padaugėjus pacientų po inkstų, širdies,  plaučių, kepenų transplantacijų, alergologai ir klinikiniai imunologai padeda specialistams spręsti  imunosupresijos klausimus. Plėtojama specifinė alergenų poodinė imunoterapija, paliežuvio imunoterapija. Nuo 2009 m. įdiegta  ultraskubi imunoterapija bitės ir vapsvų nuodų alergenais. Mokslo tikslais ir klinikinėje praktikoje įdiegti ir atliekami indukuotų skreplių, azoto monoksido  iškvepiamame ore, iškvepiamo oro kondensato tyrimai, bronchoalveolinio lavažo imunocitocheminiai tyrimai, eozinofilų ir neutrofilų mediatorių bei jų aktyvumo tyrimai kvėpavimo takų sekretuose, kraujyje tyrimai.

Onkopulmonologinė pagalba.
2007 metais įkūrus Onkopulmonologinės pagalbos sektorių, pradėta teikti kokybiškai nauja pasaulinius standartus atitinkanti diagnostinė ir gydomoji onkologinė pagalba sergantiesiems gerybiniais ir piktybiniais kvėpavimo sistemos organų navikais. 2007 metais paruoštos pirmosios ir vienintelės Lietuvoje plaučių vėžio diagnostikos ir gydymo rekomendacijos, kurias patvirtino pagrindinės plaučių vėžio diagnostikoje ir gydyme dalyvaujančios Lietuvos gydytojų specialistų draugijos.  Šalia standartinių tradicinių diagnostikos metodų, 2009 metais pirmieji ir vieninteliai Lietuvoje plaučių vėžio diagnostikai ir išplitimo tarpuplautyje įvertinimui įdiegėme į klinikinę praktiką pažangiausią ir naujausią minimaliai invazinį diagnostikos metodą pulmonologijoje - endobronchinį ultragarsą, savo efektyvumu atitinkantį chirurgines procedūras ir pasižymintį mažu komplikacijų skaičiumi bei endoskopinį ultragarsą  įtariamų metastazių antinksčiuose punkcinei aspiracinei biopsijai. Šalia vykdomų mokslinių darbų plaučių vėžio molekulinės biologijos ir genetikos srityje, 2010 metais pirmieji Baltijos šalyse pradėjome genetinius plaučių vėžio tyrimus (EGFR mutacijos nustatymas), pagal kuriuos parenkamas individualus gydymą plaučių vėžiu sergantiesiems naujausiais biologines terapijos vaistais. Naujausių klinikinių tyrimų duomenimis,  parenkant individualų gydymą biologinės terapijos vaistais,  plaučių vėžio sergančiųjų vidutinė gyvenimo trukmė prailgėja 3 kartus, lyginant su standartine chemoterapija. Tyrimai atliekami ne tik Lietuvos pacientams, bet ir kitų Baltijos šalių piliečiams, bendradarbiaujant su šių šalių gydytojais specialistais. Pulmonologijos ir imunologijos klinikoje plaučių vėžiu ir kitais piktybiniais kvėpavimo sistemos navikais sergančiųjų gydymo būdai sprendžiami daugiadisciplininio aptarimo principu, todėl pacientui suteikiama savalaikė optimali onkopulmonologinė pagalba, taip pat  ir įvairių gydymo būdų (operacija, spindulinis gydymas, chemoterapija, biologinė terapija, gydomoji bronchologinė pagalba) kombinacija. Chemoterapija ar biologinė terapija taikoma Pulmonologijos ir alergologijos  skyriuje  arba Chemoterapijos dienos stacionare.


Genetinė tarnyba.
Ši tarnyba veikia nuo 2003 m. Konsultuojama dėl paveldimų ir genetinių ligų, įgimtų anomalijų, profilaktikos, sveiko gyvenimo būdo. Konsultacijos metu šeimai ar asmeniui yra išaiškinamas ligos paveldėjimo pobūdis, pasikartojimo rizika šeimoje. Sudaromas genetinis medis, pacientas ištiriamas, o esant būtinybei ištiriami ir jo šeimos nariai. Nustatoma ligos diagnozė, išaiškinamos genetinės prognozės, numatomas tolesnis stebėjimas. Tiriami nėščiųjų kraujo serumo biocheminiai žymenys, įvertinama tikimybė vaikui turėti nervinio vamzdelio defektą, sirgti kai kuriomis chromosominėmis ligomis. Šie tyrimai atliekami nuo 11 iki 18 nėštumo savaitės.  Prenatalinės diagnostikos tyrimai atliekami gavus tėvų sutikimą, taikomi tie būdai, kurie embriono ir motinos gyvybei nesukelia didelės rizikos. Jei reikia, skiriamas invazinis tyrimas amniocentezė, kuri atliekama 14 -18 nėštumo savaitę. Gali būti atliekami citogenetiniai tyrimai- kariotipo tyrimas, kurio metu nustatomas žmogaus chromosomų rinkinys. Atliekami nauji molekuliniai – citogenetiniai tyrimai , tokie kaip FISH analizė - greitas chromosomų žymenų nustatymas dėl konkrečių ligų, kurioms būdinga dalies chromosomos iškrita. Taip pat atliekami molekuliniai – genetiniai tyrimai dėl cistinės fibrozės – ligos, kuri pažeidžia plaučius ir pasireiškia dažnomis kvėpavimo takų infekcijomis. Taip pat atliekamas alfa1 antitripsino deficito genetinio varianto nustatymas lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) bei lėtinėmis kepenų ligomis sergantiems pacientams. Čia yra vienintelė vieta, kur atliekamas  genetinis tyrimas, padedantis diagnozuoti hemochromatozę.

Kvėpavimo klinikinės fiziologijos ir intervencinės diagnostikos sektorius

Vadovas
Vadovas - prof. Kęstutis MALAKAUSKAS
Telefonas (+370 37) 32 67 37
El. paštas El. paštas
 


 

 

 

Plaučių kraujagyslių ir difuzinių ligų sektorius

Vadovas
Vadovė - doc. Kristina Biekšienė
Telefonas (+370 37) 32 60 95
El. paštas El. paštas

Miego laboratorijos informacija:  Tel. 327065

 

 

 

Klinikinės imunologijos ir alergologijos sektorius

Vadovas
Vadovė - prof. Brigita ŠITKAUSKIENĖ
Telefonas (+370 37) 32 65 51
El. paštas El. paštas

 

 

Obstrukcinių ir infekcinių ligų sektorius

Vadovas
Vadovas - prof. Raimundas SAKALAUSKAS
Telefonas (+370 37) 32 62 69
El. paštas El. paštas

 

 

Onkopulmonologinės pagalbos sektorius

Vadovas
Vadovas - doc. Marius Žemaitis
Telefonas (+370 37) 32 65 54
El. paštas El. paštas

Pulmonologijos ir imunologijos klinikos darbuotojų sąrašas

Gydytojai:
Bagdonienė Teresė
Bajoriūnienė Ieva
Barkauskienė Diana
Biekšienė Kristina
Draugelienė Elvyra
Japertienė Lidija Marija
Juočienė Audronė
Kaletkienė Aušra
Kildienė Daiva
Kučinskas Danas
Kuzminskienė Lilija
Malakauskas Kęstutis
Miliauskas Skaidrius
Norkienė Emilija
Pilkauskaitė Guoda
Rastauskas Romualdas
Sakalauskas Raimundas
Serapinas Danielius
Staikūnienė Jūratė
Stankarienė Salvinija Rūta
Šitkauskienė Brigita
Šurnienė Ramutė
Urbštas Remigijus
Ugenskienė Rasa
Vedrickaitė Jolita
Vitkuvienė Birutė
Vaitkus Mindaugas
Vagulienė Neringa
Žemaitis Marius

Gydytojai rezidentai:
Raminta Krujalskytė
Giedrė Gurnevičiūtė
Virginija Kalinauskaitė
Greta Dvareckaitė
Rasa Baikštienė
Milda Motiečiūtė
Dina Grigaitytė
Lina Šnipaitienė
Tomas Slomskis
Dovilė Kryžūtė
Jūratė Stanevičiūtė
Jurgita Jackutė
Deimantė Karaliūtė
Vaiva Zinkevičienė
Renata Ambultienė
Rūta Nutautienė
Inga Pocevičienė
Edita Gasiūnienė