Dietologijos centras
Gydytojo dietologo paslaugos LSMUL Kauno klinikose teikiamos tiek Ambulatorinės diagnostikos centre, tiek stacionare besigydantiems pacientams.
Ambulatorinės diagnostikos centre teikiamos dietoterapijos konsultacijos pacientams, sergantiems įvairiomis virškinamojo trakto, onkologinėmis, neurologinėmis ar kitomis ligomis, bei po atliktų chirurginių intervencijų; konsultacijų metu įvertinama mitybos būklė ir esant mitybos nepakankamumui ar jo rizikai sudaromas individualus gydymo planas.
Ambulatorinės konsultacijos teikiamos pacientams, kuriems diagnozuota nutukimo liga. Be to, gydytojas dietologas yra dalis komandos, teikiančios pagalbą ir atliekančios stebėjimą po skrandžio mažinimo operacijų.
Stacionare klinikinės mitybos terapija taikoma pacientams, kuriems diagnozuotas mitybos nepakankamumas, ar turintiems jo riziką.
Enterinė ar/bei parenterinė mityba skiriama kaip gydymo dalis, esant įvairioms virškinamojo trakto ligoms.
Dietologų komanda taip pat konsultuoja ir kito profilio Kauno klinikų skyriuose - chirurgijos, neurologijos, endokrinologijos, onkologijos, nefrologijos ir kt.
Terapinė dieta (pvz., dieta be laktozės, dieta be gliuteno, dieta su padidintu baltymų kiekiu ir kt.) skiriama atsižvelgiant į konkrečią paciento ligą bei poreikius.
Skiriant dietoterapiją atsižvelgiama į paciento poreikius bei pritaikoma speciali maisto tekstūra, konsistencija.
Specifinė dietoterapija pacientams taikoma esant tiek ūmiu ligos periodu, tiek jam praėjus bei teikiamos rekomendacijos, kaip užtikrinti mitybos poreikius, išvykus iš stacionaro.
Įvedus enterinės mitybos zondą ar perkutaninę endoskopinę gastrostomą (PEG) atsižvengiant į paciento mitybos poreikius taikoma subalansuota mityba specialiaisiais enteriniais mišiniais.
Pacientai konsultuojami ir skiriama klinikinė mityba prieš numatomą operacinį gydymą bei po jo, siekiant užtikrinti efektyvesnį gijimą.
Europos referentinis retų kepenų ligų ir hepatologijos centras
LSMUL Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikoje dirba aukščiausios kvalifikacijos gydytojai gastroenterologai, kurie konsultuoja, tiria ir gydo įvairios etiologijos lėtinėmis ir ūminėmis kepenų ligomis sergančius pacientus.
Nuo 2012 m. Kauno klinikose įsteigtas Retų virškinimo sistemos ir kepenų ligų centras, kur diagnozuojami ir gydomi pacientai, sergantys retomis kepenų ligomis (autoimuniniu hepatitu, Vilsono liga, hemochromatoze, pirminiu bilijiniu cholangitu, pirminiu sklerozuojančiu cholangitu, intrahepatine nėščiųjų cholestaze, Budd-Chiari sindromu, policistine kepenų liga, IgG4 sąlygotomis būklėmis).
Mūsų centre taikomi naujausi šiuolaikiniai diagnostikos bei gydymo metodai, vykdomas ilgalaikis pacientų sveikatos būklės stebėjimas bei gydymas, leidžiantis sustabdyti lėtinių kepenų ligų progresavimą, užkirsti kelią komplikacijų atsiradimui bei laiku paskirti efektyvų komplikacijų gydymą. Sukaupta ilgametė patirtis retų kepenų ligų srityje ir glaudus tarpdisciplininis bendradarbiavimas su chirurgais, patologais, intervenciniais radiologais, transplantacijų ir endoskopijų centru, leidžia pacientams suteikti naujausią ir efektyviausią gydymą bei priežiūrą.
2022 m. Kauno klinikų Retų kepenų ligų centras tapo vieninteliu Lietuvoje tikruoju Europos retų kepenų ligų tinklo (ERN RARE-LIVER) nariu, dėl to patys sudėtingausi atvejai, kuomet atlikus visus tyrimus diagnozė išlieka neaiški ar standartinis gydymas yra neefektyvus, nagrinėjami kartu su ekspertais iš visos Europos. Plačiau apie referentinį centrą – https://rare-liver.eu/
Diagnostika ir gydomoji veikla:
- Naujausi imunologiniai, morfologiniai ir virusologiniai tyrimai kepenų ligų etiologijai nustatyti;
- Kompensuota ir dekompensuota kepenų ciroze sergančių pacientų gydymas ir stebėjimas, esant poreikiui nukreipimas įtraukimui į laukiančiųjų kepenų transplantacijos sąrašą;
- Pilvo ertmėje esančio skysčio (ascito) diagnostinis tyrimas, atliekant biocheminį, mikroskopinį ir bakteriologinį ištyrimą, ascito gydymas;
- Spontaninio bakterinio peritonito diagnostika ir gydymas;
- Endoskopinis išsiplėtusių stemplės venų perrišimas guminiais žiedais (ligavimas);
- Išsiplėtusių skrandžio venų klijavimas, endoskopiškai suleidžiant sklerozuojančių medžiagų;
- Lėtinio virusinio hepatito B gydymas antivirusiniais vaistais;
- Lėtinio virusinio hepatito C gydymas naujausiais tiesiogiai veikiančiais antivirusiniais vaistais;
- Vilsono ligos bei hemochromatozės genetinė diagnostika ir specifinis gydymas;
- Autoimuninio hepatito, pirminio bilijinio cholangito ir pirminio sklerozuojančo cholangito gydymas imunosupresiniais vaistais bei ursodeoksicholine rūgštimi;
- Intrahepatinės nėščiųjų cholestazės diagnostika, atliekant biocheminius ir tulžies rūgščių tyrimus, gydymas ursodeoksicholine rūgštimi;
- Kepenų echinokokoze sergančių pacientų diagnostika ir gydymas;
- Kepenų patologijos diagnostika naudojant kontrastinį ir nekontrastinį pilvo organų ultragarsinį tyrimą, doplerografiją;
- Kepenų audinio elastingumo tyrimas neinvaziniu metodu – elastografija;
- Perkutaninės kepenų parenchimos ir židinio biopsijos;
- Bendradarbiaujant su intervenciniais radiologai atliekamos invazinės radiologijos procedūros:
o portinio spaudimo matavimas;
o refrakterinio ascito gydymas suformuojant transjugulinį intrahepatinį portosisteminį šuntą (TIPS)
o Transjugulinė kepenų biopsija
Uždegiminių žarnų ligų centras
Uždegiminių žarnų ligų centro paskirtis yra diagnozuoti ir gydyti uždegimines žarnų ligas (opinį kolitą ir Krono ligą) bei mikroskopinį (kolageninį ir limfocitinį) kolitą.
Gastroenterologijos klinikos gydytojai yra aktyvūs ECCO (https://www.ecco-ibd.eu/) nariai, tarptautinių diagnostikos ir gydymo gairių rengimo grupių nariai:
- Europos mikroskopinio kolito gairės http://www.emcg-ibd.eu/European-MC-Guidelines.html,
- ECCO Krono ligos gydymo gairės https://academic.oup.com/ecco-jcc/article/14/1/4/5620479?login=false#190560348
- Europos uždegiminių ligų konsorciumo nariai – https://www.ibdgenetics.org/
Kauno klinikų gastroenterologijos klinika yra didžiausias uždegiminių žarnų ligų centras Baltijos šalyse, kasmet gydoma apie 2000 pacientų. Centre dirbantys gastroenterologai stažavosi prestižiniuose Europos centruose.
Centre dirbantys gastroenterologai specializuojasi šioje srityje ir užsiima uždegiminėmis žarnų ligomis sergančiųjų diagnostika, gydymu ir ilgalaike priežiūra. Čia paslaugas teikia storosios ir tiesiosios žarnos chirurgai, turintys patirtį uždegiminių žarnų ligų chirurgijoje, taip pat gydytojai radiologai ir patologai, kurių specializacija – virškinamojo trakto sutrikimų diagnostika.
Uždegiminių žarnų ligų centre teikiamos paslaugos:
- Modernios diagnostinės procedūros, tokios kaip aukštos raiškos endoskopija ir magnetinio rezonanso enterokolonografija.
- Opinio kolito ir Krono ligos diagnostika diagnostika ir gydymas mesalazinu, gliukokortikoidais, imunosupresantais (pvz. Azatioprinu), biologine terapija (Infliksimabu, Adalimumabu, Vedolizumabu, Ustekinumabu), mažų molekulių preparatais (JAK inhibitoriais - Tofacitinibu).
- Krono ligos sukeltų anorektalinių fistulių gydymas kamieninių ląstelių terapija.
- Mikroskopinio kolito (kolageninio ir limfocitinio) diagnostika ir gydymas gliukokortikoidais (budezonidu), imunosupresantais (pvz. Azatioprinu), biologine terapija (Infliksimabu, Adalimumabu, Vedolizumabu, Ustekinumabu).
- Krono ligos sukeltų žarnos striktūrų endoskopnis išplėtimas.
- Storosios ir tiesiosios žarnos chirurgų konsultacijos ir chirurginis gydymas, kuomet medikamentinis gydymas neveiksmingas ar jo pritaikyti negalima.
Uždegiminių žarnų ligų centre dirbantys specialistai taip pat užsiima moksline veikla ir aktyviai dalyvauja tarptautiniuose klinikiniuose tyrimuose, todėl pacientams, kuriems standartinis gydymas neveiksmingas, gali pasiūlyti naujausius gydymo metodus, kurie dar nėra prieinami kasdieninėje praktikoje.
Endoskopijų skyrius
Endoskopinių tyrimų metu, naudojant modernius endoskopus, iš vidaus apžiūrinimi virškinamojo trakto organai. Endoskopijų skyriuje atliekamos stacionarinės ir ambulatorinės procedūros. Skubi endoskopinė pagalba teikiama kasdien visą parą. Endoskopijų skyrius yra aprūpintas pažangiausia technika, leidžiančia taikyti moderniausius endoskopinius diagnostikos ir gydymo metodus. Skyrius dalyvauja storosios žarnos vėžio patikros programoje, taikomos dienos stacionaro ir dienos chirurgijos paslaugos. Veikia 7 endoskopijų kabinetai, taip pat atliekamos endoskopijos Skubios pagalbos ir Intensyvios terapijos skyriuose. Yra įrengtos laukimo patalpos, persirengimo kambariai, taip pat palata, kurioje pacientai stebimi po procedūrų su nejautra, kuri atliekama dalyvaujant gydytojui anesteziologui.
Procedūros atliekamos Endoskopijų skyriuje:
- Diagnostinė ezofagogastroduodenoskopija (EGDS) – apžiūrima stemplė, skrandis ir dvylikapirštė žarna.
- Diagnostinė fibrokolonoskopija (FKS) – apžiūrima visa storoji žarna.
- Diagnostinė sigmoidoskopija – apžiūrima riestinė ir tiesioji žarna.
- Diagnostinė enteroskopija – endoskopu apžiūrimas plonasis žarnynas.
- Kapsulinė enteroskopija – plonojo žarnyno pakitimai įvertinami, prarijus specialią vienkartinę kapsulę, kuri, keliaudama plonuoju žarnynu, įrašinėja vaizdą.
- Endoskopinio ultragarso (EUG) procedūros - įvertinami virškinamojo trakto gerybiniai ir piktybinai augliai, įvertinami kasos pakitimai, tulžies latakai. Esant reikalui, endoskopinio ultragarso kontrolėje paimamos biopsijos iš matomų pakitimų, taip pat atliekamos drenavimo ar jungčių formavimo procedūros.
- Endoskopinė retrogradinė cholangiopankreatografija (ERCP) – naudojant endoskopą ir rentgeno aparatą vertinami tulžies latakų ir kasos latakų pakitimai. Atliekamos įvairios intervencijos - akmenų iš tulžies latakų šalinimas, stentavimo procedūros.
- Cholangioskopija – naudojant specialų endoskopą iš vidaus apžiūrimi tulžies latakai, atliekamas įvairios manipuliacijos.
Intenvercinės procedūros atliekamas aukščiau aprašytų endoskopinių tyrimų metu:
- Audinių biopsijos (dėl ikivėžinių būklių, celiakijos, h. Pylori ir kt.).
- Skrandžio, plonosios ir storosios žarnos polipų šalinimas.
- Endoskopinė mukozektomija (EMR).
- Endoskopinė submukozinė disekcija (ESD).
- Perkutaninė endoskopinė gastrostomija (PEG).
- Maitinamojo zondo įvedimas.
- Stemplės, dvylikapirštės žarnos ir storosios žarnos stentavimas.
- Stemplės bužavimas, striktūrų plėtimas.
- Endoskopinis kraujavimo stabdymas naudojant injekcinę terapiją, endoskopines kabutes, koaguliacinius zondus.
- Argono plazmos koaguliacija.
- Stemplės divertikulių endoskopinis gydymas.
- Stemplės varikozinių venų perrišimas guminiais žiedais (ligavimas).
- Fundalinių skrandžio varikozinių mazgų klijavimas.
- Ampulektomijos.
- Achalazijos endoskopinis gydymas, taikant balioninę pneumodilataciją.
- Barreto stemplės endoskopinis gydymas.