Naujienos

Kauno klinikose atlikta 600-toji inksto transplantacija

Praėjusią savaitę Kauno klinikose atlikta 600-toji inkstų transplantacija. „Šis skaičius parodo Kauno klinikų specialistų patirtį, profesionalumą ir puikų komandinį darbą“, – sako Kauno klinikų Nefrologijos klinikos vadovė prof. Inga Arūnė Bumblytė. Šiuo metu inksto transplantacija yra pažangiausias pakaitinės inkstų terapijos metodas, stipriai pagerinantis paciento gyvenimo kokybę bei išgyvenamumą.

Pasak prof. I. A. Bumblytės, 600-oji inksto transplantacija – svarbus įvykis ligoninei. „Atlikus tiek transplantacijų, galime drąsiai sakyti, kad Kauno klinikų komanda yra sukaupusi didelę patirtį, o gydytojai yra šios srities profesionalai“, – teigia profesorė. 

Kauno klinikose per metus vidutiniškai atliekamos 35 inkstų transplantacijos, tačiau 2021 metais buvo pasiektas rekordinis inkstų transplantacijų skaičius. „Inkstų transplantacija – gana dažna operacija, tačiau labai sudėtingas procesas. Praėjusiais metais, nepaisant COVID-19 pandemijos keliamų iššūkių, Kauno klinikose atlikta rekordiškai daug inkstų transplantacijų – net 51“, – sako prof. I. A. Bumblytė. Inkstų transplantacijos stipriai pagerina pacientų išgyvenamumą, todėl labai svarbu nenutraukti šio proceso. Kauno klinikos visą COVID-19 pandemijos laikotarpį tęsė transplantacijos procesus.

Inksto transplantacijos operacijas atlieka gydytojai urologai, tačiau visame transplantacijos procese dalyvauja gerokai daugiau ligoninės specialistų. Kauno klinikų Urologijos klinikos gydytojas urologas dr. Kęstutis Vaičiūnas džiaugiasi pasiektais inkstų transplantacijų rezultatais ir pabrėžia, kad juos pasiekti galima tik su puikia ir profesionalia komanda. „Transplantacijos operacijoje dalyvauja apie septynis darbuotojus, tačiau visame procese nuo inkstų išėmimo iki inkstų transplantacijos bei paciento išvykimo į namus prisideda keliasdešimt įvairių specializacijų darbuotojų“, – sako gydytojas urologas. 

Dr. K. Vaičiūnas sako, kad sėkmingas inksto transplantavimas priklauso nuo daugelio aspektų: gero donorinių inkstų paėmimo, donorinio inksto tinkamo saugojimo iki transplantacijos ir jo paruošimo prieš transplantaciją bei pačios transplantacijos, kuri gali užtrukti ir iki 5-6 valandų. „Kita, ne mažiau svarbi transplantacijos sėkmės dalis – recipiento paruošimas, recipiento-donoro poros parinkimas, imunosupresijos skyrimas ir paciento stebėsena  po transplantacijos“, – papildo profesorė Bumblytė.

„Džiugina ne tik atliktų inkstų transplantacijų skaičius, bet ir laikas, per kurį surandamas tinkamas inkstas recipientui“, – teigia prof. I. Bumblytė. Ji priduria, kad Lietuvoje inkstų transplantacija yra prieinama kiekvienam, o laukimo laikas yra ganėtinai trumpas – vieneri-pusantrų metų, kai kitose Europos šalyse ar Jungtinės Amerikos Valstijose jis siekia net 3-5 metus.

Kauno klinikose inkstų transplantacijos atliekamos jau beveik 22 metus. Sėkmingą transplantacijos eigą užtikrina daugiadalykė komanda: gydytojai nefrologai, urologai, intensyvios terapijos gydytojai, bendrosios praktikos slaugytojos, transplantacijų ir donorų koordinatoriai, šiuolaikines Laboratorinės medicinos klinikos galimybes išnaudojantys specialistai, atliekantys imunologinius tyrimus, ir daugybė įvairių sričių medikų.

Kauno klinikų informacija

>71  000

chirurginių operacijų

>1,3 mln.

pacientų apsilankymų

2025

gydytojų

2399

slaugos specialistas

3050

naujagimių per metus
X