Naujienos

Naujos onkologinės diagnostikos galimybės Kauno klinikose

Kauno klinikose pirmą kartą Baltijos šalyse atlikta sarginio limfmazgio, esančio pažasties srityje, biopsija, panaudojant intraoperacinę išplėstosios realybės (angl. Augmented reality) navigacinę sistemą. Iki šiol sarginio limfmazgio, kuriame gali būti išplitusios navikinės ląstelės, biopsijos buvo atliekamos remiantis anksčiau užfiksuotais radiologiniais vaizdais ir intraoperacinio daviklio garsinio signalo intensyvumu. Nauja įranga suteikia galimybę sarginį limfmazgį surasti ne tik remiantis garsiniu signalu, bet ir matyti jo buvimo vietą, kelią ir atstumą iki limfmazgio visos operacijos metu. Tikimasi, kad ši sistema leis biopsijas atlikti tiksliau ir padės sumažinti įvairių komplikacijų riziką.

Kauno klinikų Radiologijos klinikos Branduolinės medicinos skyriaus vadovas doc. Donatas Vajauskas teigia, kad procedūros tikslas – per trumpą laiką surasti sarginį limfmazgį ir pašalinti tik tą limfmazgį, kuris įtariama, kad yra pažeistas. „Procedūros metu aplink naviką suleidžiamas radiofarmacinis preparatas, kuris per kelias minutes nukeliauja į sarginį limfmazgį. Intraoperacinės išplėstosios realybės navigacinės sistemos pagalba suradus sarginio limfmazgio buvimo vietą, navigacine sistema sukuriamas trimatis vaizdas, kurį operuodamas stebi chirurgas“, – apie procedūrą aiškina docentas.

Sarginio limfmazgio biopsija atliekama pacientams, diagnozuojant onkologines ligas, jų išplitimą, gydymo galimybes ir reikalingų tyrimų dažnį. Šios sudėtingos procedūros reikalauja didelio profesionalumo, nes sarginiai limfmazgiai žmogaus organizme išsidėstę galvos, kaklo, pažasties ir kirkšnies srityse prie lengvai pažeidžiamų struktūrų, pavyzdžiui, kaklo kraujagyslių ar peties rezginio nervo, kuriuos įprastos operacijos metu galima netyčia pažeisti. „Jų struktūra beveik nesiskiria nuo šalia esančių audinių, todėl kartais operuojant pacientą gydytojui sunku juos atpažinti, o operacija užtrunka ilgiau, – aiškina Kauno klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos vadovas prof. Rytis Rimdeika. – Siekiant sumažinti įmanomų komplikacijų riziką ir palengvinti pooperacinį laikotarpį, būtina sarginių limfmazgių vietą nustatyti kuo tiksliau.“

Pasak prof. R. Rimdeikos, galimybė atlikti operacijas, naudojantis intraoperacine išplėstosios realybės navigacine sistema, leis chirurgui tiksliau pamatyti, kurioje vietoje yra limfmazgis, kaupiantis metastazuojančias ląsteles. „Šių procedūrų metu galėsime pašalinti ne visus tos srities limfmazgius, o tik tą, kuriame yra svarbi informacija tolesniam histologiniam tyrimui. Tokiu būdu sumažinama rizika, kad pacientui ateityje kils limfotakos sutrikimų, – pažymi profesorius. – Taip pat, naudojantis šia įranga, sumažės rizika, kad aplink limfmazgį išsidėstę audiniai ar nervai bus pažeisti.“

Planuojama, kad ateityje ši įranga padės atlikti onkologinių ligų, susijusių su otorinolaringologijos, urologijos ir ginekologijos sritimis, sarginio limfmazgio biopsijas. „Šių sričių biopsijas atlikti sunkiau dėl anatomiškai sudėtingesnio chirurginio prieinamumo, todėl inovatyvi įranga pirmiausiai bus skirta šių onkologinių susirgimų išplitimui diagnozuoti“, – teigia doc. D. Vajauskas.

Kauno klinikose per metus atliekama virš 400 sarginio limfmazgių biopsijų. Intraoperacinė išplėstosios realybės navigacinė sistema suteikė galimybę šias procedūras patikslinti, atlikti jas greičiau nei įprastų chirurginių operacijų metu ir padėti išvengti patiriamų komplikacijų.

Kauno klinikų informacija

>71  000

chirurginių operacijų

>1,3 mln.

pacientų apsilankymų

2025

gydytojų

2399

slaugos specialistas

3050

naujagimių per metus
X