Naujienos

Pradinio gaivinimo kursai Kauno klinikose: apmokytas nemedicininis personalas

Šiandien Kauno klinikose vyko pradinio gaivinimo kursai nemedicininiam ligoninės personalui. Iš viso apmokyta 150 Kauno klinikų darbuotojų iš įvairių nemedicininių padalinių. Mokymų dalyviai mokėsi suteikti pirmąją pagalbą: atlikti pradinio gaivinimo veiksmus, uždėti turniketą, esant masyviam kraujavimui, ir kaip padėti šalia užspringusiam žmogui. Pradinio gaivinimo ir pirmosios pagalbos principų kolegas mokė Kauno klinikų Skubiosios medicinos, Anesteziologijos bei Intensyviosios terapijos klinikų gydytojai ir gydytojai rezidentai.

Prof. Kęstutis Stašaitis, Kauno klinikų direktorius medicinai ir slaugai bei Skubiosios medicinos klinikos vadovas, sako, kad kuo didesnė visuomenės dalis mokės suteikti pirmąją pagalbą, tuo mes visi būsime saugesni. „Atrodytų, kad ligoninėje visi darbuotojai moka suteikti pirmąją pagalbą, tačiau Kauno klinikose dirba daugiau nei 1 tūkst. nemedicininio personalo, kuris neturi medicininio išsilavinimo, tad natūralu, jog ir ne visi iš jų žino, kaip atlikti pradinio gaivinimo veiksmus. Siekiame, kad mūsų ligoninė būtų dar saugesnė vieta, todėl pradėjome apmokyti kuo daugiau nemedicininio personalo, kad ir jie būtų pasirengę padėti šalia sukniubusiam žmogui“, – sako direktorius medicinai ir slaugai. 

Gabrielė Mickutė, Skubios pagalbos skyriaus gydytoja rezidentė ir viena iš mokymų organizatorių, sako, kad įvykus staigiai mirčiai, ypatingai svarbios pirmosios minutės. „Kiekviena praleista minutė sumažina galimybę išgyventi iki 10 procentų. Labai svarbu, kad šalia sukniubus žmogui ar jam netekus sąmonės, iškviesti greitąją medicinos pagalbą (GMP) ir atlikti pradinį gaivinimą. Laiku suteikta pirmoji pagalba gali išgelbėti kito žmogaus gyvybę“, – pastebi G. Mickutė.

Gydytojai primena, kad pastebėjus sukniubusį žmogų, nedelsti – įvertinti žmogaus sąmonę, kvėpavimą ir kviesti greitąją medicinos pagalbą, skambinant numeriu 112. „Laukiant greitosios medicinos pagalbos, jei žmogus nesąmoningas ir nekvėpuoja, reikėtų atlikti krūtinės ląstos paspaudimus, rankas uždėjus vieną ant kitos spaudžiant giliai, apie 5 cm, ir stipriai krūtinės ląstos centre. Spausti reikėtų maždaug 100-120 kartų per minutę dažniu. Norint lengviau įsiminti krūtinės ląstos paspaudimų dažnį, galima prisiminti gerai žinomos dainos „Ant kalno mūrai“ ritmą“, – mokymų metu sakė G. Mickutė.

Kauno klinikų Skubiosios medicinos klinikos medikai jau ne pirmą kartą prisideda prie visuomenės švietimo ir mokymo suteikti pirmąją pagalbą. 2022 metų gegužę jie pasiekė Lietuvos rekordą ir vos per 7 valandas pradinio gaivinimo veiksmų išmokė daugiau nei 700 žmonių. Taip pat jie prisidėjo prie iniciatyvos „Vyriausybė gaivina“, kurios metu pradinio gaivinimo veiksmų išmokė Vyriausybės darbuotojus.

Daugiau informacijos, kaip teisingai atlikti pradinį gaivinimą čia

Daugiau informacijos, kaip teisingai uždėti turniketą čia.

Kauno klinikų informacija

>77  000

chirurginių operacijų

>1,4 mln.

pacientų apsilankymų

2128

gydytojų

2391

slaugos specialistas

2998

naujagimių per metus
X