Naujienos

Kauno klinikos dalyvauja „Horizon 2020“ projekte kuriant inovatyvią dirbtinio intelekto platformą, padėsiančią diagnozuoti onkologines ligas

Kauno klinikų Gastroenterologijos, Onkologijos ir Radiologijos klinikų gydytojai dalyvauja tarptautiniame „Horizon 2020“ programos projekte „Europos onkologinių ligų radiologinių vaizdų duomenų bazės sukūrimas – EuCanImage“. Projektu siekiama sukurti įvairius radiologinius, klinikinius ir genomikos duomenis kaupiančią platformą, paremtą dirbtiniu intelektu, padėsiančiu greičiau ir efektyviau diagnozuoti onkologines ligas.

„Inovatyvios sveikatos technologijos ir į pacientą orientuota medicina, paremta didžiųjų asmens sveikatos duomenų suliejimu ir analize, panaudojant dirbtinį intelektą – modernios gydymo įstaigos prioritetas. Tai ateityje leis ne tik pagerinti įvairių ligų diagnostiką, bet ir paspartins sveikatos duomenų skaitmeninę transformaciją bei personalizuotos medicinos pritaikymą klinikinėje praktikoje. Galimybė dalyvauti pažangiausiuose moksliniuose tyrimuose parodo ne tik Kauno klinikų specialistų kompetencijas, bet ir garantuoja šiuolaikines, dar aukštesnės kokybės asmens sveikatos priežiūros paslaugas šalies gyventojams“, – teigia Kauno klinikų direktorius visuomenės sveikatai, mokslui ir studijoms doc. dr. Tomas Lapinskas.

Pasak projekto vadovo Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovo prof. Juozo Kupčinsko, tai yra vienas iš pagrindinių Europoje vykdomų dirbtinio intelekto projektų onkologijos srityje. Jo tikslas – sukurti pažangias naujas onkologinių ligų diagnostikos priemones, panaudojant didžiuosius duomenis (angl. big data) ir dirbtinį intelektą. „Onkologija yra viena iš prioritetinių universitetinių klinikinių centrų plėtros krypčių, o šis projektas atveria galimybes bendradarbiauti su pažangiausiais Europos ir JAV tyrimų centrais“, – sako prof. J. Kupčinskas. Projekte didžiausias dėmesys bus skiriamas naujiems kepenų ir storosios žarnos vėžio diagnostikos įrankiams, paremtiems dirbtiniu intelektu.

Šiuo metu yra skiriama vis daugiau dėmesio dirbtinio intelekto projektams onkologijos srityje, tačiau vis dar trūksta didelės apimties platformų, kuriose įdiegtas dirbtinis intelektas padėtų greičiau atpažinti klastingas ligas. Kurdami šią platformą, mokslininkai remiasi „Euro-BioImaging“ ir Europos genomo-fenotipo archyvo duomenimis bei bendradarbiauja su JAV onkologinių ligų duomenų saugykla „The Cancer Imaging Archive“. Sujungiant turimą patirtį, tikimasi sukurti Europos onkologinių ligų radiologinių vaizdų, klinikinių ir genomikos duomenų bazę, kuri atitiktų bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą. 

Projektas „EuCanImage“ startavo 2020 m. spalio 1 d. ir truks 4 metus. Jame dalyvauja mokslininkai iš 20 pasaulyje žinomų mokslinių tyrimų įstaigų, kompanijų ir klinikinių centrų, tokių kaip Biobankai ir biomolekulinių išteklių tyrimų infrastruktūra Europos mokslo infrastruktūrų konsorciume BBMRI-ERIC, Barselonos ir Mastrichto universitetai, Europos vėžio tyrimų asociacija, Europos onkologinių ligų tyrimų bendruomenė, o tarp jų ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos – viena didžiausių daugiaprofilinių sveikatos priežiūros įstaigų Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Ligoninės vizija apima šiuolaikinę sveikatos priežiūrą ir socialiai atsakingą pagalbą sunkiausiems pacientams. Ilgametės tradicijos kartu su ligoninės valdymo naujovėmis suteikia didesnių galimybių ir ligoninės personalui, ir pacientams.

Kauno klinikų informacija

 

This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 952103.

>71  000

chirurginių operacijų

>1,3 mln.

pacientų apsilankymų

2025

gydytojų

2399

slaugos specialistas

3050

naujagimių per metus
X