Naujienos

Kauno klinikose pirmą kartą Lietuvoje pradėtas taikyti naujas gydymo būdas plautinei hipertenzijai gydyti

Pacientė Rima iki retos plautinės hipertenzijos (PH) formos – plaučių arterinės hipertenzijos (PAH) diagnozės buvo sveika moteris, neturinti jokių sveikatos problemų. Netrukus po antro vaikelio gimimo ji pradėjo justi pirmuosius ligos simptomus – dusulį po fizinio krūvio, krūtinės skausmą. Šie simptomai kasdien darėsi vis stipresni. „Pirminiai tyrimų rezultatai buvo geri. Mane gydytoja apibūdino kaip jauną, sveiką žmogų, – prisimena Rima. – Aplankiusi keletą skirtingų sričių specialistų ir išgirdusi PAH diagnozę supratau, ką reiškia posakis „lyg žemė slysta iš po kojų“. Kauno klinikų Pulmonologijos klinikos gydytoja pulmonologė doc. dr. Deimantė Hoppenot teigia, kad plautinė hipertenzija neturi specifinių simptomų (dažniausiai pasireiškiantys simptomai yra dusulys fizinio krūvio metu ir bendras silpnumas), todėl visame pasaulyje nuo simptomų pradžios iki diagnozės nustatymo užtrunkama net iki 3 metų.

Rima nuo ligos diagnozės pradžios gavo geriausią tuo metu Europoje patvirtintą PAH gydymą. „Pradžioje paskirtas medikamentinis gydymas vienu, po to dvejais specifiniais PAH gydymui skirtais geriamaisiais vaistais, o vėliau, dar labiau progresuojant ligai, gydymas pastiprintas paskiriant trečiąjį poodinį vaistą – treprostinilį. Vaistas specialia automatine pompa ilgą laiką buvo skiriamas nuolatine infuzija į poodį. Šis gydymo būdas padeda išlaikyti ilgalaikę stabilią paciento būklę bei atitolina plaučių transplantacijos poreikį“, – aiškina docentė.

Gydymas šiuo būdu pagerino savijautą, sumažino dusulį. Tačiau, nors šis PAH  gydymas yra inovatyvus ir taikomas plačiai visame pasaulyje, jo tamsioji pusė – skausmas, kuris kiekvienam pacientui yra skirtingo intensyvumo ir trukmės, įprastai trunkantis kelias dienas ar savaitę, pakeitus infuzijos vietą. „Deja, man gydymo eigoje skausmas intensyvėjo ir galiausiai tapo nepakeliamas“, – teigia Rima. Galiausiai moteriai gydymas su poodiniu vaistu sukėlė tokius skausmus, kad ji nebegalėjo užsiimti jokia veikla net buityje, taip pat sutriko pačio vaisto pasisavinimas, gydymas tapo nebeefektyvus ir liga pradėjo progresuoti.

Kauno klinikų specialistai ieškojo būdų, kaip dar būtų galima pristabdyti PAH  ligos progresavimą jaunai, aktyviai ir drąsiai kovojančiai su gyvenimo iššūkiais Plautinės hipertenzijos centro pacientei. „Diskutavome su užsienio partneriais iš Amsterdamo bei Ciuricho ir priėmėme sprendimą intensyvinti gydymą, paskiriant treprostinilį į veną. Šis vaistas specialia pompa per specialų kateterį yra nuolat tam tikru greičiu leidžiamas į veną. Rima – pirmoji tokį gydymą gaunanti pacientė Lietuvoje“, – pasakoja doc. D. Hoppenot. 

Gydytoja priduria, kad tik dėl atsidavusios ir nuolat tobulėjančios gydytojų bei slaugytojų komandos, neskaičiuojančios savo laiko ir pastangų, sąmoningo ir motyvuoto paciento bei noro kovoti su liga priimtas drąsus apsisprendimas.

„Svarbu paminėti, kad pirmenybė vis tik teikiama poodiniam vaisto lašinimui – taip dažniausiai pasiekiamas geras vaisto efektas su mažesne komplikacijų rizika. Į veną leidžiamas treprostinilis, paprastai skiriamas mažai daliai PAH  sergančiųjų – dažniausiai, kai dėl įvairių priežasčių poodinio vaisto pacientas nebetoleruoja arba liga stipriai progresuoja ir reikalinga dar labiau intensyvinti PAH gydymą“, – apie gydymo būdus pasakoja docentė.

Paskyrus minėtąjį PAH gydymą intraveniniu vaistu, reikalinga labai nuosekli ir reguliari paciento priežiūra: kateteris perrišamas kas 7 dienas, o pompa papildoma nauja vaisto doze kas 24-48 val.

Rima jau daugiau nei trys metai įtraukta į laukiančiųjų plaučių transplantacijos sąrašą, tačiau kol kas dėl plaučių donorų trūkumo transplantacija jai neatlikta. „Per visą laukimo laiką sulaukiau tik vieno kvietimo galimai plaučių transplantacijai, kuri, deja, neįvyko – sako Rima. – Noriu visų paprašyti – padėkime vieni kitiems, būkime herojais ir leiskime, jog stebuklas paliestų jo laukiančius. Kiekvienas pagalvokime apie organų donorystės prasmę ir svarbą, apie tai pasikalbėkime su artimaisiais.“

Gegužės 5-tojiPasaulinė plautinės hipertenzijos diena. Viename iš Kauno klinikų retų ligų centrų, Plautinės hipertenzijos centre, aktyviai stebimi ir gydomi apie 80 šia reta liga sergančių pacientų. Kauno klinikų gydytojai pabrėžia, kad šia liga gali susirgti kiekvienas, todėl skatina nelikti abejingiems pacientų nusiskundimams – ankstyva ligos diagnostika ir paciento nusiuntimas į tretinio lygio gydymo įstaigą laiku leidžia efektyviau kontroliuoti ligą bei grąžina gyvenimo džiaugsmą pacientams bei jų artimiesiems.

Nuotraukoje iš kairės Kauno klinikų gydytoja pulmonologė doc. dr. Deimantė Hoppenot, pacientė Rima ir Kauno klinikų gydytoja kardiologė Rasa Ordienė.

Kauno klinikų informacija

>71  000

chirurginių operacijų

>1,3 mln.

pacientų apsilankymų

2025

gydytojų

2399

slaugos specialistas

3050

naujagimių per metus
X