Naujienos

Kaip išsaugoti kokybišką miegą?

Suprastėjusi miego kokybė, gali kelti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, metabolinėmis bei kai kuriomis onkologinėmis ligomis. Kauno klinikų Neurologijos klinikos gydytoja neurologė Evelina Pajėdienė sako, kad laikantis gero miego rekomendacijų, žmonės gali ne tik sugrįžti į norimą miego ritmą, pagerinti jo kokybę nakties metu, bet ir išsaugoti sveikatą. „Miego ritmas – labai svarbus žmonėms, o geras ir kokybiškas poilsis priklauso nuo daug veiksnių, apie kuriuos kartais net nesusimąstome“, – sako gydytoja neurologė.

2021-ieji Kauno klinikose – sudėtingi ir išskirtiniai metai

Ketvirtadienį Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius pristatė metinę ligoninės veiklos ataskaitą įstaigos dalininkams, Stebėtojų tarybos nariams bei ligoninės bendruomenei, peržvelgė svarbiausius nuveiktus darbus bei pasiekimus ir apžvelgė siekinius artimiausiems metams. „Praėję metai buvo sudėtingi ir išskirtiniai, bet Kauno klinikoms pavyko ir toliau žengti progreso keliu“, – sakė Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius.

Kaip teisingai uždėti turniketą?

Įvykus eismo įvykiui, patyrus užpuolimą gatvėje, netyčia susižeidus gamtoje ar buityje, gali atsirasti gyvybei pavojingas stiprus kraujavimas iš galūnių. Dažnai stipriai susižeidus ir prasidėjus masyviam kraujavimui iš galūnės, žmonės išsigąsta ir nežino, kaip elgtis. Nepavykus sustabdyti kraujavimo, reikėtų nedelsti ir kviesti greitąją medicinos pagalbą (GMP), o laukiant jos, kraujavimą stabdyti turniketu. Kauno klinikų medikai paaiškina, kaip įvykus nelaimei, reikėtų stabdyti kraujavimą šia specializuota priemone, skirta masyvaus kraujavimo stabdymui iš galūnių atvirų sužeidimų metu.

Kauno klinikose Linai atlikta krūtų rekonstrukcija sugrąžino pasitikėjimą savimi

Kauno klinikų pacientė Lina reguliariai tikrindavosi dėl pakitimų krūtyje. Prieš daugiau kaip pusę metų moteris netyčia užčiuopė keistus darinius kairėje krūtyje. „Kadangi visada rūpinausi savo sveikata, nedelsiau ir nuvykau pas šeimos gydytoją patikrai, – prisimena ji. – Gydytoja apžiūrėjo ir rekomendavo apsilankyti Kauno klinikose.“

Kauno klinikų gydytojai Zonei padėjo įveikti alinantį skausmą

Ilgą laiką 78-erių metų Kauno klinikų pacientė Zonė kentė intensyvų maudžiantį skausmą krūtinės ir juosmens srityje. Ją labiausiai vargino skausmas tarp šonkaulių. „Išsigandau, kad ypatingai stiprus skausmas atsirado dėl kokios nors širdies ligos, nes pirmiausiai jį pajutau kairėje krūtinės pusėje. Vėliau pradėjo mausti ir dešinę pusę, todėl kreipiausi į gydytojus. Jie rekomendavo apsilankyti Skausmo gydymo poskyryje“, – prisimena pacientė.

Kauno klinikų Spindulinės terapijos skyriuje – įkvepianti angelų paroda

Kauno klinikų Spindulinės terapijos skyriaus sienas puošia spalvingi angelai rėmeliuose. Siuvinėtus angelus būtent šiame skyriuje eksponuoti sugalvojo pati jų kūrėja, menininkė Rasa Rožinskienė. „Juk angelai visada neša viltį, net jei mes ir netikime jų buvimu, – apie paveikslų idėją pasakoja menininkė. – Tikiu, kad šiame skyriuje besigydantiems pacientams jie teiks geras emocijas, stiprins viltį ir kuždės į ausį optimizmą.“

Vaikų skubi pagalba: kaip apsaugoti mažuosius?

Visuomenėje vyrauja mitas, kad vaikai serga lengviau nei suaugusieji. Tačiau Kauno klinikų Retų ir nediagnozuotų ligų koordinacinio centro vadovė, Vaikų ligų klinikos vaikų ligų gydytoja doc. dr. Lina Jankauskaitė pabrėžia, kad toks įsitikinimas yra neteisingas. „Vaikai serga taip pat, kaip ir suaugusieji, kartais net ir sunkiau, – sako ji. – Pediatrija dažnai nėra prioritetinė sritis sveikatos sistemoje, todėl ypatingai svarbu kalbėti apie mažųjų pacientų saugą.“


Tinklalaidėje „P. S. Pacientų sauga“ doc. dr. Lina Jankauskaitė pasakoja apie mažųjų pacientų saugą ligoninėje ir kaip galima ją pagerinti. Pašnekovę kalbina gydytoja rezidentė Gabrielė Mickutė.

Ką reikėtų žinoti apie patologinį placentos prisitvirtinimą?

Patologinis placentos prisitvirtinimas – reta akušerinė patologija, galinti lemti daugybę komplikacijų gimdymo metu. Kauno klinikų gydytoja akušerė ginekologė Eglė Savukynė teigia, kad dėl patologijos retumo ją diagnozuoti sunku, bet padarius tą laiku, galima suteikti tinkamą pagalbą pacientėms ir užkirsti kelią įvairioms komplikacijoms. „Šią retą, sudėtingą placentos patologiją galima nustatyti tik atlikus ultragarsinį tyrimą, todėl pacientės, turėjusios kelias Cezario pjūvio operacijas, turėtų būti siunčiamos gydytojo specialisto konsultacijai bei tolesnio nėštumo priežiūros plano sudarymui“, – sako E. Savukynė. Gydytoja pasakoja, kas yra patologinis placentos prisitvirtinimas ir kaip galima jo išvengti.

Kauno klinikų Kraujo centrui – 10 metų

Šiandien Kauno klinikų Kraujo centras paminėjo 10 metų jubiliejų. Minint šią sukaktį, Kauno centre surengta kraujo donorystės akcija, kurios metu žinomi Lietuvos žmonės aukojo kraujo ir savo pavyzdžiu priminė, kad donorų kraujas gelbėja gyvybes.

Kaip išlaikyti kokybišką miego ritmą, dirbant pamaininį darbą?

Dažnai pamaininį darbą dirbantiems žmonėms sunku išlaikyti kokybišką miego ir būdravimo ritmą. Dėl ilgalaikio pamaininio darbo gali suprastėti miego kokybė, padidėti rizika susirgti širdies ir kraujagyslių, metabolinėmis bei kai kuriomis onkologinėmis ligomis. Riziką susirgti šiomis ligomis didina ir pamaininio darbo metu susiformavę neteisingi mitybos ir fizinio aktyvumo įpročiai, gausus nikotino ir kofeino vartojimas.

Kaip teisingai atlikti pradinį gaivinimą?

Staigi širdinė mirtis už ligoninės ribų (angl. Out of Hospital Cardiac Arrest (OHCA) – viena iš pagrindinių mirštamumo ir neįgalumo priežasčių visame pasaulyje. Dažniausiai nurodomos pagrindinės staigios mirties priežastys – širdies ir kraujagyslių ligos. Įvykus staigiai mirčiai, ypatingai svarbios pirmosios minutės, nes kiekviena praleista minutė sumažina sėkmingo gaivinimo tikimybę 10 procentų. Dažnai praeiviai, pamatę sukniubusį ir sąmonės netekusį žmogų, išsigąsta ir bijo prieiti, galvodami, kad atlikdami pradinį gaivinimą tik dar labiau pakenks. Tačiau išsigąsti nereikėtų, nes laiku suteikta pirmoji pagalba gali išgelbėti kito žmogaus gyvybę.

Apie tai, kaip elgtis pamačius sukniubusį žmogų ir kaip teisingai atlikti pradinį gaivinimą, kalbamės su Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus vadovu Linu Darginavičiumi.

Kauno klinikose pirmą kartą atlikta unikali trachėjos operacija

Kauno klinikose pirmą kartą atlikta trachėjos rezekcijos ir plastikos operacija pacientui, persirgusiam sunkia COVID-19 ligos forma, prijungus ekstrakorporinės membraninės oksigenacijos (EKMO) aparatą. Šio aparato pagalba visą operacijos laiką buvo „pavaduojama“ paciento plaučių funkcija. Įprastai operacijų metu kvėpavimo funkcija užtikrinama naudojant dirbtinę plaučių ventiliaciją (DPV). Atliekant šią operaciją, DPV pritaikyti nebuvo įmanoma dėl operuojamos srities anatomijos ir fizinių paciento savybių.

>71  000

chirurginių operacijų

>1,3 mln.

pacientų apsilankymų

2025

gydytojų

2399

slaugos specialistas

3050

naujagimių per metus
X